İçerik pazarlaması, pek çok pazarlama yönetimine kıyasla her zaman verimlilik açısından ipi göğüsleyen bir pazarlama yöntemidir. Çünkü içerik, her pazarlama aktivitesinin iskeletini oluşturur. İyi bir içerik ve bu içeriğin doğru kanallardan yayınlanması, pazarlama çalışmalarının hedefine ulaşmasını sağlar.

Drift’in 2021 Marketing Leadership Benchmark Raporuna göre CMO’ların %53‘ü, içerik pazarlamasının önümüzdeki beş yıl içinde pazarlama ekiplerinin başarısı için en önemli uzmanlık olacağını söylüyor. Bu, ekipler ve şirketler için önemli bir ipucu iken öte yandan kendini pazarlama alanında geliştirmek isteyenlere de önemli bir şey söylüyor: “İçerik üretme kabiliyeti pazarlamada başarı için anahtardır” diyor.

Bu çıkarımdan sonra, gelin içerik pazarlamasında sizin için toparladığımız 3 önemli getiriye bakalım.

1-Marka bilinirliğinizi artırmada içerik pazarlama

Psikolog Robert Zajong, yetmişli yıllarda, bir şeyi daha çok gördüğünüzde veya duyduğunuzda onu daha çok beğenmenize “maruz kalma etkisi-explosure effect” teorisi ile işaret eder. Çekici içeriklerle hedef kitlenizin gözünün önünde fazlaca bulunmanız, bu etkilerden yararlanarak marka bilinirliğinizi artırmanıza ve markanızın daha fazla sevilmesine katkı sağlar.

Güncel olarak web sitesi ve sosyal medya başta olmak üzere tüm dijital kanallarınızdan aktif ve düzenli olarak çekici içerikler yayınlayarak, hedef kitlenizi olumlu yönde etkileyebilir ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Yalnız hangi tür içeriklerin hangi platformlardan, markaya ait ne tür bir dil ile nasıl ve ne zaman yayınlanması gerektiği gibi içerikte planlama ve strateji konularını atlarsanız bu etkiyi yakalamanız söz konusu olmaz.

2-Pazarlama hunisine doğru fırsatları çekmek için içerik pazarlama

Pazarlama hunisinde ilk fark edilme çok önemlidir. Genelde pazarlama hunisi ile ilgili olarak karşılaştığınız görsellerinin en üstünde gördüğünüz “awareness” ın esprisi budur. Marka farkındalığınızı destekleyecek materyalleri etkileyici içeriklerle oluşturabilir ve doğru hedef kitlenizi huninize çekebilirsiniz. Bu, dönüşüm oranlarınızı (conversion rate) pozitif yönde etkileyecektir.

Peki nedir etkili içerik? En kolay dille anlatacağım; bir yaraya merhem olan içeriktir. Bir soruya cevap, bir yeniliğe işaret, bir çıkmaza çözümdür.

3-Hedef kitlenizle duygusal bağlar kurmak için içerik pazarlama

Kişiselleştirilmiş içeriklerle etkileşime geçerek hedef kitlenizle duygusal bağlar kurabilirsiniz. İçeriklerinizi hedefi kitlenize göre kişiselleştirerek onlarla doğru bir iletişim kurabilir ve markanızla hedef kitleniz arasında sürekli bir etkileşim yakalayabilirsiniz. Bu, markanızı müşteri zihninde kalıcı hale getirecek ve ihtiyaç duyduklarında ilk siz akıllarına geleceksiniz.

Bir not daha ekleyerek yazımı sonlandıracağım. İçerik pazarlama yöntemi, bir reklamda kullanıldığında kısa vadede, organik olarak ise orta ve uzun vadede fırsat yaratma ve marka bilinirliğine katkı sağlar.

İçerik pazarlaması ile ilgili bloglarımıza göz atın:

2021’de İçerik Pazarlamasının Durumu

BT Şirketlerinde İçerik Pazarlama

İçerik Nasıl Pazarlanır? Kral Tacını Nasıl Giyer?

Pazarlama ile ilgili tüm ihtiyaçlarınız için bize ulaşın.

“Daha iyi bir içerik deneyiminin ana malzemesi uygunluktur”
Jason Miller, Profesör

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.