Pazarlamacılar olarak videolar, blog yayınları ve e-kitaplar da dahil olmak üzere çeşitli içerikler üretiyoruz. Ardından bu içerikleri yayınlıyor ve müşterilerle paylaşıyoruz. Yapımcı, editör ve yayıncı olarak birçok şapka giyiyoruz. Neden? Çünkü doğru yapıldığında, içerik getirileri yüksek. Bu nedenle de “İçerik kraldır.” diyoruz. Peki içeriği doğru kullanmak ne demek? İçeriği doğru kanaldan doğru kişiye ulaştırmak. İşte o zaman kral tacını giymiş oluyor. Şimdi bakalım pazarlamada üretilen içerikler nasıl sunulacak, nasıl hedefine ulaşacak, kral tacını nasıl giyecek? 

Şirketler herhangi bir blog yazısını web sitelerinde yayınlayabilir ancak içeriğin üretilmesi ve web sitesinde yayınlanması yeterli değildir. Kullanıcıların bu içeriğe ulaşabilmelerini sağlamak gerekir. Bunun için de üretilen içeriğin farklı dijital kanallarda dağıtımı ve yönlendirmeler çok önemlidir. Sitenizde bir içerik yayınlandıktan sonra, müşterilerin bu içeriği bulmak için sitenize geldiyse arama yapması veya siteye göz atması gerekir. Sitenize gelmeleri için de yayınlanan içeriğe müşterileri farklı kanallardan yönlendirmek gerekir. Örneğin, sosyal medya yayınları içerik dağıtımı için mutlaka kullanılmalıdır. Yeterli mi? Değil. Ücretsiz bir sosyal medya yayınının ulaşabileceği kitle sosyal medya hesaplarının takipçi sayılarına bağlı olarak değişir. Daha fazla gösterim ile içeriğe ulaşmayı kolaylaştırmak için ek olarak ücretli sosyal medya reklamları da kullanabilirsiniz fakat bu yöntem de bir noktaya kadar çalışır. Sosyal medya tanıtımının belirsiz faydaları vardır ve ücretli tanıtımların bütçeleri yükseldikçe getirileri de düşebilir. Dijital reklamların birçoğu için aynı şeyi söyleyebiliriz.

Peki cevap ne? Reklam bütçenizi tüketmeden doğru içeriği doğru zamanda doğru müşteriye nasıl sunacaksınız?

  1. Müşterilerin istediği içeriği oluşturun

Ürün bilgisini faydalı içeriğe dönüştürmenin yollarını arayın. Bir ürünün ne olduğunu anlatmaktansa neye yaradığını, faydasını ya da nasıl seçilmesi gerektiğini anlatan içerikler daha fazla ilgi çekiyor. Örneğin içerik yayınını nasıl yapmalısınız? CRM programı seçimini nasıl yapmalısınız? Farklı müşteri kitlelerinin ne öğrenmek istediğini kendinize sorarak içerik fikirleri için beyin fırtınası yapın.

  1. Kişiselleştirilmiş içerik sunmak için CRM verilerini kullanın

Müşterilerin istediği içeriğe sahip olmak sadece başlangıçtır. İçerik dağıtımını kişiselleştirmek için CRM verilerinizi kullanmalısınız. CRM verilerini kullanarak belirli içeriğe sahip kitleleri hedefleyebileceğiniz için, CRM programı arayanların veya bununla ilgili içeriklere tıklayanların karşısına hızlıca çıkabilirsiniz. CRM verilerinizin zenginliği içeriğin dağıtımı yönlendirdiğinde, müşteriler arama yapmadan da (önceki aramalarına dayanarak) ilgilerini çekerek muhtemel içerikle onları buluşturabilirsiniz.

  1. İçeriği tüm temas noktalarına dağıtın

Çok sık içerik yalnızca bir veya iki dijital temas noktasında tüketilir. Tüm müşteri yolculuğuna bağlı olduğunda ise içeriğinizden maksimum değer elde edersiniz. Müşterilerin web’de alışveriş yaparken gördükleri blog içeriğini varsa servis portalınızda, müşteri forumunda veya mobil uygulamanızda bulması kolay olmalıdır.

Müşterilerin istediği içeriği oluştururken hızlı geri dönüşler görmek, müşteri ilgi alanlarını ilk sıraya koymak kadar basit veya zor olabilir. CRM verilerinden yararlanmak ve içeriği tüm temas noktalarına yaymakla daha yavaş bir artış gibi görülebilir. Ancak, bazı içerik yönetim sistemleri (CMS), içeriği dijital temas noktalarında kullanmayı ve CRM’e bağlanmayı kolaylaştırır. Önceki blog yazımda da vurguladığım gibi bu dağıtımın özelleştirilebilmesi CRM sisteminize ve CRM verilerinizin kalitesine bağlı. İçerikten daha yüksek getiri elde etmek, hedef kitle ihtiyacına uygun özgün içerikler üretmek ve bu içerikleri de en doğru şekilde dağıtmakla mümkün. Kral, tacını ancak doğru kitleye ulaştığında takabiliyor. Bu da yine sağlıklı CRM sistemi ve CRM verileriyle.

İçerik pazarlama danışmanlığı ve tüm içerik üretim ihtiyaçlarınız için danışmanlık alabilirsiniz.

Yanlış içeriklerden kaçının, her içerik kral değildir unutmayın!

“İçerik, mevcut müşterileri bilgilendirmeye, yeniden satışlar yapmaya yardımcı olan değerli bir araçtır. Ayrıca yeni müşteriler çekmek için de iyi bir yol sağlar.”

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.