Çevik pazarlamanın yapısından ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden bahsettiğim blog serisinin ilkine bu blogumdan ulaşabilirsiniz. Şimdi çevik pazarlamanın yararlarına göz atacağız.

Çevik Pazarlamanın Faydaları

Çevik pazarlamanın geleneksel süreçlere göre birçok avantajı vardır. Pazarlama ekipleri, Agile metodolojisini kullanarak daha akıllı ve daha verimli çalışır. Bu ekipler ayrıca geleneksel yöntemleri kullananlardan daha iyi ve daha net sonuçlar görüyor.

  • Ekibinizden En İyi Şekilde Yararlanma

Çevik metodoloji ekiplere çok yönlü düşünme, bir çok şeye hakim olma kabiliyeti kazandırdığından pazarlama ekibiniz değişikliğe hızla yanıt verebilir. Ekibiniz, öncelikleri belirler ve gelecekteki sprintlerde gerçekleştirilebilecek görevlerin istek listelerini geliştirir. Çevik ekipler, yinelemeleri test ettikten sonra, performansı artırmak için yaklaşımını ayarlayabilir ve dolayısıyla performansı sürekli optimize edilen pazarlama çalışmaları ortaya koyabilirsiniz.

Kısa check-in toplantıları için sprint sırasında sık sık toplanan çevik ekipler, yapılan sık sık toplantılarla, ekip üyeleri arasındaki iletişimi geliştirir ve taktiklerin hızlı bir şekilde başlatılabilmesi için görevleri tamamlamalarına yardımcı olur.

  • Sonuçları Hızla Görme

Çevik pazarlamanın oldukça verimli olduğu kanıtlanmıştır. Farklı kaynalarda rastladığım iyi SEO uzmanlarına göre, çevik pazarlamayı kullanan ekipler, geleneksel yöntemleri kullanan ekiplere göre %30 ila %40 daha fazla görev gerçekleştiriyor.

Çevik metodolojiyi kullanan şirketler karlarının arttığını görüyor. McKinsey & Company’deki araştırmacılar, Agile pazarlama metodolojisine dönüşen şirketlerin gelirlerinin %20 ila %40 arttığını gördü. Pazarlamacılar, işe yaramayan bir taktiğe bağlı kalmak yerine, stratejilerini müşterilere hitap edecek ve dönüşümleri artıracak şekilde hızla ayarlayabilir.

Çevik pazarlama ekipleri, ilerlemeyi ölçebilmeleri için stratejilerine temel performans göstergeleri (KPI’ler) ekleyebilir. Hızlı sprintler ve sık etkileşimlerle, Agile metodolojisi, ilerlemeyi ölçmek ve taktiklerin nasıl performans gösterdiğini görmek için test verilerini toplamak için bolca fırsat sunar. Pazarlama ekibiniz sonuçları, siz sonuçları toplayıp ayarlamalar yapmadan önce çok daha uzun sürecek geleneksel bir pazarlama kampanyasından daha hızlı görebilir.

Uzmanlığımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur.”
Seth Godin, Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.