BT pazarlaması, Bilgi Teknolojisi firmalarının potansiyel müşterilerin ürünlerini veya hizmetlerini seçmeye ikna etmek için üstlenmeleri gereken bir dizi strateji ve faaliyet anlamına gelir. Sağlam bir BT pazarlama stratejisi, hedef kitlenin dikkatini çekmeli ve gelecekteki müşterilerle iş ilişkileri oluşturmalıdır.

Şunu kabul edelim: BT pazarındaki rekabet giderek daha keskin hale geliyor.

Eski şirketlerin ve yeni girenlerin rekabetiyle, kalabalığın arasından sıyrılmanız çok önemlidir. Bunu yapmanın etkili bir yolu da kendinizi pazarlamaktır.

Ancak, hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi vermezseniz, BT sektöründeki işiniz durgunlaşabilir veya rekabet karşısında ölmeye başlayabilir.

BT dijital pazarlamayla ilgili zorluklar

BT pazarlamacılarının karşılaştığı tek engel rekabet değildir. Aslında, BT sektöründeki kişiler farklı zorluklar yaşıyor:

Büyüyen İlgili Web Trafiği: HubSpot Inbound Durum raporuna göre, pazarlamacıların %57’si artan web sitesi trafiğinde zorluklar yaşıyor. BT pazarlamacılarının geleneksel kanalların ötesine bakması gerektiği düşünüldüğünde, bu rakam BT alanında daha da yüksek olabilir.

Web Nitelikli Potansiyel Müşteriler Edinme: BT pazarlamacıları, web sitesi trafiğinin artmasının yanı sıra, pazarlama bütçeleriyle karşılaştırılabilir. HubSpot araştırmasına göre, %63’ü müşteri adayı elde etmenin 1 numaralı zorluk olduğunu söylüyor. Dahası BT satış ekiplerinin %38’i potansiyel müşterilerden yanıt almanın gittikçe zorlaştığını söylüyor. Söylemeye gerek bile yok. Bu büyük bir engel çünkü olası satış yaratmanın BT satışları, gelirleri ve şirketin kârlılığı üzerinde doğrudan bir etkisi var.

BT Pazarlama ROI’si Sağlamak: Aynı raporda pazarlamacıların %40’ı, BT pazarlama harcamalarının yatırım getirisini kanıtlamanın en büyük zorluklarından biri olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, BT pazarlamacıları pazarlama metriklerini takip etmek ve anlamlandırmak için mücadele ediyor. Bir BT pazarlamacısı olarak katılmamak mümkün değil. BT sektöründe pazarlamacı olmak ayrı bir mücadeleyi de gerektiriyor.

Nasıl bakarsanız bakın, tüm bu istatistikler iyi düşünülmüş bir BT pazarlama stratejisi gerektirir. Ancak bunu doğru bir şekilde yapmadan önce BT pazarlamasının mevcut durumunu değerlendirelim.

2021’de BT Pazarlamasının Durumu

BT pazarlamasının mevcut durumu nedir? Daha da önemlisi, önümüzdeki 12 ay içinde BT pazarlamacılarını neler bekliyor? Daha yakından bakalım.

İçerik hala kral

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, içerik kraldır. Doğru yapılırsa içerik pazarlaması web trafiğini artırabilir, daha fazla müşteri adayı oluşturabilir, çevrimiçi görünürlüğü artırabilir ve sonunda gelir artışını destekleyebilir. İçerik pazarlamanın getirisi orta ve uzun vadede tüm pazarlama çalışmalarının önündedir. İşte içeriğin hala BT pazarlaması dünyasında şampiyon olduğunu kanıtlayan bazı istatistikler verelim:

 • B2B teknoloji pazarlamacılarının %95’i içerik pazarlamasını aktif olarak kullandıklarını söylüyor. %75’i de BT şirketlerinin 2021’de daha fazla içerik üreteceğini söylüyor. Bunda pandeminin etkisi ile dijital görünürlüğün gerekliliğinde artan farkındalığın etkisi mutlaka var.
 • Tüketiciler bir satın alma kararı verirken üretilen içeriklerden yaklaşık 12’si ile etkileşime geçiyor. Bu, müşterilerin iştahına uygun çok fazla içerik üretmeniz gerektiği anlamına geliyor.
 • Arama sonuçlarındaki tıklamaların %85’i ücretsiz (organik) tarama içindir. BT pazarlamacıların %90’ı 2021 yılında potansiyel müşteri oluşturmanın en büyük hedefleri olduğunu söylerken, içerik özellikle yararlı olabilir. Bu nedenle çoğu teknoloji pazarlamacısı, potansiyel müşterileri ve mevcut müşterileriyle daha iyi etkileşim kurmak için içeriklerini 2021’de değiştireceklerini söylüyor.
 • BT alanındaki satıcıların %89’u , müşterilerinin hizmeti için yatırım getirisi oluşturmalarına yardımcı olacak içerik sağlıyor. Bu arka plana karşı, bilgi teknolojisi firmalarının, içerik pazarlama çabalarının zirvesinde kalması gerektiği açıktır. Ne yazık ki çoğu BT şirketi bunda gerçekten kötüdür. İyi içerikleri üreten bir teknoloji şirketi olmak isteyenler hemen bize ulaşabilir.
 • Şirketlerin %65’i tanımlayıcı, ilgi çekici ve etkili içerik oluşturma konusunda sorun yaşıyor.
 • Pazarlamacıların %80’i , yatırım getirisini ve içerik etkinliğini ölçemediklerini söylüyor.
 • %73’ü , tutarlı bir şekilde ilgi çekici içerik oluşturmak için gereken kaynaklara sahip değil.

Şimdi soru şu: BT pazarlamacıları içerik pazarlamasını bir sonraki seviyeye nasıl taşıyabilir? Sizi rakiplerinizin önüne geçirecek birinci sınıf bir BT pazarlama stratejisi oluşturmaya yardımcı olmak için yapmanız gereken 6 temel şey vardır:

 • Fonksiyonel, kullanıcı deneyimi ve içerik kalitesi yüksek bir web sitesi tasarlatın.
 • Çevrimiçi varlığınızı genişletin, gruplarda ve topluluklarda kaliteli içeriklerle yer alın.
 • Web sitenizin trafiğini artırın
 • Sosyal ağınızı genişletin, sosyal medyayı aktif kullanın.
 • Çevrimiçi güvenilirliğinizi oluşturun, webinarlar düzenleyin ve konuşmalarda yer alın.
 • Mesajınızı güçlendirin, markanızın referanslarıyla hikayenizi ortaya koyun.

Hepsini nasıl mı yapacaksınız? Bir sonraki blogumda!

“İçerik dağıtımının en basit yolu şirketin kendi medya kanalını, yani kurumsal internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını kullanmaktır.”
Philip Kotler, Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.