Dijital iletişim kanallarının öneminin çok şeffaf bir biçimde göründüğü pandemi döneminde, henüz dijital pazarlamaya adım atmamış birçok şirket dijital pazarlama faaliyetlerine başladı.

Hali hazırda yürütenler daha iyi neler yapılabileceğini sorduladı ve yeni içerik pazarlama çalışmaları yaptı. Genel olarak artık şu kabul görmüş bir gerçek; dijital pazarlama bir markanın olmazsa olmaz kritik öneme sahip fonksiyonlarından biri.

Peki dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, şirketinizin tüm çevrimiçi pazarlama alanlarını kapsayan bir terimdir.

Birçok işletme, mevcut ve potansiyel müşterileri ile bağlantı kurmak ve bağlantıda kalmak için web sitesi, SEO, sosyal medya, e-posta ve çevrimiçi reklamcılık gibi dijital kanallardan yararlanır.

Bu işletmeler adına, farklı dijital pazarlama kanallarında iletişime içerikleriyle dahil olan dijital pazarlamacılarsa, her bir dijital varlığın veya yöntemin genel pazarlama ve şirket hedeflerini nasıl desteklediğine dair net bir resme sahip yetenekte kişilerdir.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlamanın işletmeler için önemli bir fonksiyon olmasının birçok nedeni vardır. Temel olarak iki faydasından bahsedeceğim:

1. Doğru kişilere, doğru yerde, doğru zamanda ulaşmak

İnternet, bir gün müşteriniz olabilecek insanlara açılan kapınızdır. Çevrimiçi varlığınız sayesinde, şirketinizi yalnızca çevrimdışı pazarlayarak ulaşabileceğinizden çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz ve bunu doğru şekilde yaparsanız, doğru anda müşteriniz olma ihtimali yüksek olan kişileri müşteriniz yapabilirsiniz.

Doğrudan posta ve direkt arama türleri artık tercih edilmemektedir. Çünkü insanlar internette daha fazla zaman geçiriyor ve akıllı telefon kullanıyor ve artık her şeyi dijitalde görüyor ve buluyor. Dijitale reklam vermek basılı bir bröşür yerine artık çok daha etkili.

2. Ölçülebilir sonuçlarla strateji iyileştirmek

Dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmesine olanak sağlamaktadır. Bir gazeteye ilan verdiyseniz, reklamın işletmeniz üzerindeki etkisini ölçmek imkansızdır. Öte yandan, dijital pazarlamayla, pazarlama çalışmalarınızın hemen hemen her yönünün yatırım getirisini bir analiz yazılımı kullanarak ölçebilirsiniz. (Son zamanlarda pazarlama zekası Datorama bu konuda oldukça dikkatimi çeken bir uygulama.)

Pazarlama her zaman hedef kitlenizle doğru yerde, doğru zamanda bağlantı kurmakla ilgili olmuştur. Günümüzde hedef kitleniz çevrimiçidir ve bu, dijital pazarlamanın işletmeniz için birincil odak noktası olması gerektiği anlamına gelir. Çünkü insanlar internetteki önerilere kişisel öneriler kadar değer veriyor.

Dijital Pazarlama Kanallarınızı ve Varlıklarınızı Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Her şeyi tamam bir dijital pazarlama stratejiniz olmasa bile, başlamanız için gereken bazı dijital pazarlama kanallarına ve varlıklara sahip olmanız gerekmektedir.

Bu noktada işletmenizin dijital pazarlamada hangi seviyede olduğunu analiz etmemiz ve buna göre hangi dijital pazarlama araçlarının öncelikli kullanılması gerektiğine karar vermemiz gerekecektir. Bu kararda işletme sektörü, büyüklüğü, satış hedefleri gibi birçok parametre etkilidir.

Sahip Olduğunuz Dijital Pazarlama Kanalları /Varlıkları

Bu kanalları sizin dijital servetiniz olarak görüyorum. İşletmenizin web sitesi, sosyal medya kanalları, sosyal medya grupları gibi dijital platformlardaki iletişim kanalları kendi kontrolünüzde olan kanallardır. Burada hangi içeriği nasıl dağıtacağınızdan işletmeniz sorumludur. Örneğin, istediğinizde sosyal medya kanallarınızdan içerik yayınlayabilir, istediğiniz zaman web sitenizde bir blog yazısı yayınlamaya karar verebilir ve yeni e-kitabınızı istediğiniz zaman e-posta veritabanınıza tanıtabilirsiniz. Bunlara “sahip olduğunuz” kanallar denir.

Dijital pazarlama kanallarınız:

 • İnternet siteniz

 • İşletmenizin sosyal medya profilleri

 • E-posta pazarlama

 • Çevrimiçi marka varlıkları (logolar, resimler vb.)

 • Sizin blogunuz

 • Online broşürler

 • Diğer yazılı içerik (e-kitaplar ve dijital teknik incelemeler gibi)

Kazanılan Dijital Pazarlama Kanalları

Toplulukların referansları artık müşterilerin satın alma kararlarında ilk sırada etkiye sahip. Bu ağızdan ağıza pazarlama yöntemidir. Müşterileriniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında çevrimiçi olarak kötü yorumlar bırakırsa, kazanılan medya işinize zarar verebilir ancak hayranlık uyandıran ürünleriniz, hazır bir müşteri hizmetleri ekibiniz ve medyanın olumlu ilgisi varsa, kazanılan varlıklar olur.

Kazanılan dijital pazarlama kanalları ve varlıkları şunları içerir:

 • Ürünlerinizin, hizmetlerinizin veya çevrimiçi içeriğinizin medya kapsamı

 • İçeriğinizi paylaşan veya şirketinize referans veren başkalarından sosyal medya gönderileri

 • Çevrimiçi incelemeler ve değerlendirmeler

 • İşletmenizin diğer sitelere katkıda bulunduğu makaleler

Ücretli Dijital Pazarlama Kanalları

Bu kanallar, yöntemleri kontrol eden şirket veya platformda ücret ödediğinizde çalışırlar. Örneğin, hedef müşterileriniz arasında popüler olan bir web sitesinin üst tarafına bir banner reklam yerleştirmek istiyorsanız, o alanı kiralamak için ödeme yapmanız gerekir. İçeriklerinizi daha görünür kılmak veya aday müşteri bulmak için daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamada en yaygın ücretli medya türlerinden biri, Google Adwords tarafından kolaylaştırılan tıklama başına ödemedir. Adwords, işletmenizi, kullanıcının aradığı anahtar kelime için ne kadar iyi sıraladığınıza bakılmaksızın, Google arama sonuçlarının en üstünde görünmeniz için ödeme yapmanıza olanak tanır.

B2B pazarlamada özel bir alan olan Linkedin reklamları da yine aynı şekilde kullanabileceğiniz alanlardan biridir. Son birkaç aydır danışmanlık verdiğimiz markalar için yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Linkedin platformu ve reklam sonuçları ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım.

Linkedin ile ilgili size pandemi döneminde yardımcı olacak “ Belirsizlik dönemlerinde linkedin kılavuzu” bloguma göz atabilirsiniz.

Ücretli dijital pazarlama kanalları ve varlıkları şunları içerir:

 • Dijital reklamcılık (banner, display vb.)

 • Yerel reklamcılık

 • Tıklama başına ödeme (PPC)

 • Sponsorlu sosyal medya içerikleri

Dijital pazarlama ile ilgili tüm sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz. Deneyimlerimizi aktarmaktan ve iletmeniz için ücretsiz bir analiz yapmaktan mutluluk duyarız.

Dijital Varlığın Türü Avantajları Dezavantajları
Sahip Olunan Varlıklar – Neye benzediği, ne söylediği ve nereye gideceği konusunda tam kontrol sizdedir.

 

– Oluşturmak için genellikle düşük maliyet kullanılır.

 

– Web sitesi trafiğini ve dönüşümleri artırabilmektedir.

 

– Web sitenize doğru kişileri getirir. İçerik en uygun hale getirilirse gelen kişileri müşteriye dönüştürme olasılığı yüksektir.

– Sahip olunan varlıkları oluşturmak ve yönetmek zaman alıcı olabilmektedir.

– Strateji olmadan sonuçları göremezsiniz. Bu varlıkların güçlü bir dijital pazarlama stratejisi tarafından yönlendirilmesi gerekmektedir.

Kazanılan Varlıklar – Hedef kitleniz, ürününüzü değerlendirme konusunda sizin anlattıklarınızdan daha çok başkalarının sözlerine güvenecektir.

 

– Ücretsiz (kapsam bir PR ajansı kullanılarak güvence altına alınmadıkça).

 

– Yeni kitlelere ulaşarak markanızın bilinirliğini artırır.

 

– Yönlendirme trafiğini ve dönüşümleri artırabilir.

– Kontrol edemezsin. Olumsuz dikkat çekiyorsanız, onu ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelir.

 

– İncelemeler toplamak ve kazandığınız kapsamı size verecek kişilerle ilişkiler kurmak zaman alır.

Ödenen Varlıklar –  Sağlam bir ödeme stratejiniz varsa görünürlük garantilidir.

 

– İnsanların önünde hızla belirir. Zamanla büyümesini bekleyemiyorsanız, web sitenizi hedef kitlenizin önüne çıkarma sürecini başlatabilirsiniz.

 

– Sahip olduğunuz varlıkları daha geniş bir kitleye tanıtmak için kullanılabilir. Örneğin, blog yazıları, e-kitaplar vb.

– Pahalı olabilir.

 

– Her zaman doğru insanlara ulaşmayacak. İnsanlar görecek olsa da, web sitenizi ziyareti her zaman gerçekleşmeyecek.

“İnovasyon kültürünüzün bir parçası olmalı. Müşteriler bizden çok daha hızlı hareket ediyor ve eğer onlara yetişemezsek başımız dertte demektir.”
Ian Schafer, CEO

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.