Pandemi ile birlikte sosyal mesafe daha önce online alışveriş yapmamış kişileri bile online alışverişe yönlendirdi. Bir yandan mevcut müşteriler de daha fazla online alışveriş yapmaya başladı ve e ticaret alışverişleri önemli oranda arttı. Alışveriş günleri bir bir alışveriş çılgınlığıyla geçerken, mevcut küresel salgına rağmen tatil satışlarının da artması bekleniyor. Evlere alınan indirimli ürünler, sevdiklerimize gönderilen hediyeler derken liste uzayıp gidiyor. Yalnız; çevrimiçi alışveriş yapan daha fazla tüketici için, erken planlama çok önemli. Tatil pazarlama kampanyalarınızı düşünmeye başlamak için şu andan daha iyi bir zaman yok ve bununla birlikte planlamanızı ne kadar erken yaparsanız size o kadar artı sağlayacak ve sizi telaş karmaşasından kurtaracaktır.

Black Friday ve Siber Pazartesi ile başlayan indirim sezonu resmi olarak  Aralık ayı tatillerine kadar devam eder. Yılbaşı alışveriş sezonunun perakende gücü de tıpkı bu günler gibi tüm dünyada hissedilir. Hem Black Friday hem de Siber Pazartesi Amerika Birleşik Devletleri’nde başlamış olsa da, dünyanın her yerinden alışveriş yapanlar iki aylık tatil alışverişini benimsemeye başladılar ve alışveriş günleri kargoları, e ticafret alt yapılarını zorlayacak yoğunlukta alışverişlerle sürüyor.

Hem e ticaret alt yapısının hem lojistik desteğinin hem de müşteri destek hizmetlerinin müşteri memnuniyetinin önemli parçaları olduğu online alışverişte, pazarlama kampanyaları da tüm satışın hacmini belirleyecek kadar önemli.  Başarılı bir alışveriş sezonunun en önemli parçası: Pazarlama planı.

2020’nin giderek dijitalleşen yılında bir tatil kampanyası oluşturmak için önemli noktalar;

  • Fikir paylaşımı yapabilmek için yaratıcılık çok önemlidir, ancak satışları kazanmak için kanal dağıtımı gerekli olabilir.
  • Geri dönen ve yeni müşteriler farklı satın alma davranışlarına sahiptir, ancak basitlik perakendecilerin hızlı bir şekilde uyum sağlamasını kolaylaştırır.
  • Fiziksel ortamda yapılan alışverişin yeni zorlukları var ve markaları çevrimiçi satışlara daha fazla odaklanmaya itiyor. Bu, pazarlama ve operasyonlar arasında dengeleyici bir eylemdir. Tüketici beklentileri basit deneyimler gerektirdikçe iki perakende departmanı daha çok birlikte çalışmaya devam ediyor.

Bir Tatil Pazarlama Stratejisini Harika Yapan Nedir?

  1. Önceki yılbaşı pazarlama kampanyalarını denetleyin.

Küresel bir pandemi, tatile gidebilmek için yeni bir zorluk dalgası getiriyor. Ancak, yine de bir yıl önceki başarınızdan öğrenebilir ve hazırlanabilirsiniz. Nerede kazandığınızı ve bazı iyileştirmeleri nerede kullanabileceğinizi anlamak için 2019’a, hatta 2018’e geri dönün. Önceki stratejilerinizi ve kampanyalarınızı analiz etmek, benzer hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Performans istatistiklerine ek olarak, müşteri verilerine de bakmayı düşünün. Müşteri tabanınız geçen yıla göre değişti mi? Neye değer veriyorlar? İdeal müşterilerinizin bu temel unsurlarını anlamak, tıklanan tatil mesajları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Hedef kitlenize uyan yılbaşı pazarlama stratejilerini belirleyin.

Hiçbir tatil pazarlama çabası aynı şekilde yaratılmaz. Rakiplerinizin stratejilerini basitçe yansıtmayın. Başarılı bir yılbaşı pazarlama kampanyasının anahtarı, müşterilerinizle nasıl konuşacağınızı bilmekte yatar. Genç müşterileriniz varsa, özel teklifleri paylaşmak veya belirli ürünleri öne çıkarmak için sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı artırmayı düşünün. Fiziksel mekanda faaliyet gösteren bir mağazanız varsa, temassız teslimat veya çevrimiçi satın alma ve mağazadan teslim alma seçenekleriyle sunulan son dakika hediye fikirleriyle yaratıcılığınızı konuşturun.

  1. Bütçeniz için bir program oluşturun.

Tatil sezonuna gelince, daha akıllı çalışın, daha fazla değil. Yalnızca size zaman ve para kazandırmakla kalmayan, aynı zamanda müşterileriniz için daha birleşik bir deneyim oluşturan içerik bütçesi fırsatları bulun.

Pazarlama kampanyalarının etkisinin anında hissedildiği e ticaret sektöründe başarılı kampanyalar şirketlere önemli kar sağlıyor; ancak bu pastadan payınıza düşeni fazlasıyla almak için bu kadar fazla rakibin ve rekabetçi ürünün olduğu online dünya da sizi neden tercih edeceklerine dair soruları iyi yanıtlamalı ve kampanyalarınızı dikkatle kurgulamalısınız.

“Pazarlama, insanların dikkatini çeken bir yarışmadır”
Seth Godin, Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.