Pandemiden önce ve sonra diye yaşam biçimimiz ve iş yapış şekillerimiz ikiye ayrıldıPandemi süresinde tanıştığımız yeni normal, maskeli, sosyal mesafeli, daha az sosyalleştiğimiz, evlerden çalıştığımız, daha fazla internetten alışveriş yaptığımız bir dönem.  Adına yeni normal desek de sosyal bir varlık olan insan için pek normal olmayan bu dönemdeki insan alışkanlıkları da elimizdeki araçlara göre değişiyor. 

Nedir bu araçlar? 

Sosyal medya;

Sosyal medya kanalları her zaman bizden etkileşim talep eden ve bunun için de sürekli yenilikler yapan dijital algı kanalları. Pandemi ile birlikte bu kanalların eline daha büyük bir fırsat geçti çünkü daha çok online olmak durumundayız. Dolayısıyla büyüyen bir reklam piyasası var. Çünkü biz ne kadar online isek o kadar görebilir ve o kadar alabiliriz. Bazen bir ürünü, bazen bir düşünceyi. 

Bir diğeri e-ticaret alışverişleri; 

Araştırmalar, sosyal medya, e ticaret alışverişleri gibi internet alışkanlıklarının arttığı yönünde birçok sonuç sunuyor. Yalnız bu araştırmalarda önemli bir nokta var; e ticaret alışverişlerinin orta ve üst düzey geliri olanlarda arttığını gösteriyor. Alt gelire sahip kesim nasıl kalkıp işe gitmek, toplu taşımaya binmek zorundaysa muhtemelen pazarda ve marketlerde bir yandan da alışveriş yapmak zorunda. Bu sırada da Covid-19 virüsüne yakalananlar da tabi en fazla bu gelire sahip kesimde. Neyse konuyu dağıtmıyorum, evet, e ticaret daha yoğun kullanılıyor. Özellikle FMCG’nin pandemi ile birlikte D2C’ ye (doğrudan tüketiciye) geçişindeki hızda belirgin bir ilerleme oldu. 

Tüketici davranışındaki verilerin ve eğilimlerin ayrıntılı bir şekilde izlenmesi, pazarlamada planlama için her zaman önemli. Salgının neden olduğu köklü değişiklikler göz önüne alındığında, pazarlamacıların, bir sonraki normal dönemde tüketicinin ne düşüneceği, hissedeceği, söyleyeceği ve ne yapacağı hakkında çok ve farklı şekilde düşünmesi gerekecek. Daha fazla ne olabilir ve bunlar olduğunda ne yapacağız? 

Pazarlamacılar Covid-19 ile değiştirilen pazarlarda başarılı olmak için neler yapmalı?

Pazarlamacıların Covid-19 ile değiştirilen pazarlarda başarılı olmak için yeni bir başucu kitabına ihtiyacı var. Bu yeni başucu kitabı, en önemli sorulara verilen cevaplarla yönlendirilmelidir diyor global araştırma şirketi McKinsey ve şunları sıralıyor:

  •  Markanın vizyonu ve stratejisi, ortaya çıkan trendlere ve müşteri taleplerine nasıl uyarlanmalıdır?
  • Müşterilerinizi anlamlı bir segment düzeyinde ne kadar iyi tanıyorsunuz?
  •  Yalnızca fırsatları tespit etmekle kalmayıp, onlara hızlı bir şekilde müdahale etmek için hangi analitik yetenekleriniz var?
  • CMO’nun CEO, CIO, CFO ve C-suite’in geri kalanıyla yeniden tasarlanmış pazarlamanın işletme için gerçek bir büyüme sağlayabilmesi için ne tür iş ilişkileri kurması gerekecek?
  •  Kişiselleştirme, giderek daha sınırsız hale gelen bir ortamda (ev, mağazalar, yerel, küresel, hizmetler) bir sonraki müşteri deneyimi sırasını nasıl yönlendirebilir?
  • Karar yolculuklarında tüketicilere ulaşmada ve onları etkilemede en etkili kanallar ve mesajlar hangileridir?
  • Fiyatlar, ürünler ve hizmetler değişen ihtiyaçlara göre nasıl özelleştirilebilir?
  • Organizasyonel ve işletim modelinizin, gidecekleri yerde tüketicileri karşılayacak kadar hızlı ve esnek olması için nasıl değişmesi gerekecek?

Bir sonraki normalin kesin hatlarının neye benzeyeceğini kimse bilmese de, her şeyin eski haline dönmeyeceğini biliyoruz. Pazarlamacıların eğilimleri ve göstergeleri sistematik olarak izlemesi, pazarlama stratejisi ve yatırımlarında cesur değişiklikleri taahhüt etmesi ve ortaya çıkan dünya için organizasyonda çeviklik inşa etmesi gerekecektir.

“İnsanlar hoşlansın hoşlanmasın, benim pazarlama düşüncem der ki, eğer insanların önünde bir şeyleri çok uzun tutarsanız, buna alışırlar.”
Shahrukh Khan, İş insanı ve Film Aktörü

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.