Günümüzde pazarlamacılar hızla büyüyen kanallar ve temas noktaları arasında sürekli büyüyen bir müşteri tabanıyla iletişimi optimize etmeye çalışırken, alabileceği her türlü teknolojik yardımdan faydalanmak zorunda. Gartner araştırmalarına göre Pazarlama liderlerinin %61’i de bunu destekliyor ve önümüzdeki beş yıl içinde Yapay Zeka (AI)‘nın doğru mesajı doğru kanalda doğru zamanda sunmak için, işlerini büyük ölçüde etkileyeceğini düşünüyor.

Pazarlama alanında şu anda da kullanılan bir çok özel uygulama var. Bunlar;  AirPR, TrendKite, Appier, GumGum, Invoca, Lexalytics, Liftigniter, NetBase, Retention Science ve Persado  gibi PR ve Pazarlama Yapay Zeka uygulamaları. Önde gelen markalar, PR ve pazarlama çalışmalarını hızlı bir şekilde analiz etmek, ölçümlemek ve bu değerlendirmelere göre hemen yeni taktikler üretmek konusunda bu Yapay Zeka uygulamalarından yardım alıyor. Çünkü verinin büyüklüğü satış ve pazarlama için çok önemli ve veriler büyüdükçe de analiz etmesi ve anlamlandırılması zorlaşıyor. Yapay Zeka, insan yerine insandan hızlı düşünüp, analiz edip, yöntem geliştirebiliyor. Büyük Veri (Big Data), analiz, yorum ve tahmin yetenekleri giderek daha da geliştirilen Yapay Zeka uygulamalarından yardım almadan dijital çağda büyük hedef kitlelere doğru ürün ve mesajla gidebilmenin başka yolu kalmayacak.

Yapay Zeka kullanımının pazarlamadaki avantajları nelerdir?

Dijital Çağ, pazarlama ve satış kavramları arasındaki ayrımı da giderek daraltıyor. Pazarlama da tıpkı satış gibi hedef kitleler üzerine odaklanıyor ve Yapay Zeka doğru ürünü doğru kişiye ulaştırma konusunda pazarlamaya destek oluyor.

Yapay Zeka kontrol ve denge sağlar: İnsan doğası gereği hepimiz zaman zaman hata yaparız.  Doğru işlemlerin zaten yapıldığı varsaydığımızda bile, Yapay Zeka hatayı giderebilir ve gerçek doğruluğu arttırabilir.

Yapay Zeka hızlı karar verir: Yapay Zeka, günlük çalışmaları ve davranışları ve tanımlanmış davranışların nasıl gerçekleştiğini öğrendikten sonra, önceden belirlenmiş kriterlere dayalı kararlar almaya başlayabilir.

Yapay Zeka test eder ve öğrenir: Daha hızlı düşünebilme ve hareket etme yeteneğini geliştiren Yapay Zeka, test döngüsünü sürekli olarak etkileyecek gerçek zamanlı veriyi toplarken, herhangi bir zamanda birden fazla test yapmak için de bu verileri kullanılabilir.

Yapay Zeka sıradan işlerimizi alır: Teoride, sıradan pazarlama görevlerimizi bir makineye ne kadar fazla devredebilirsek, yaratıcı olmamız için bize o kadar fazla alan kalır.

Tabi bu son madde teoride kalacak gibi görünüyor:) Çünkü yaratıcı Yapay Zeka’lar üzerinde çalışılıyor. Yakın zamanda içerik ve reklamların Yapay Zeka’lar tarafından üretildiğini göreceğiz, buna inanıyorum. Yapay Zeka, birçok meslekte olacağı gibi pazarlamanın da belirli yönlerini mutlaka ele alacak. Fakat bununla birlikte, mevcut rolleri ve süreçleri daha iyi hale getirmek için de bizleri destekleyecek ve ne kadar sofistike Yapay Zeka olursa olsun,Yapay Zeka teknolojisini desteklemek için de her zaman insandan insana iletişim ihtiyacı olacak.

“Pazarlama, insanların dikkatini çeken bir yarışmadır.”
Seth Godin, Amerikalı Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.