Son zamanlarda pek çok konuşmada sosyal medya yönetimi ve topluluk yönetimi arasındaki farkın ne olduğuna dair konuşmalar geçtiğine şahit oldum. Burdan yola çıkarak ikisi arasındaki farkları anlatan kısa bir yazı hazırladım.

Sosyal medya yöneticisi, markaların aktif her sosyal medya kanalı için bir sosyal medya stratejisi belirlemekten ve organik kampanyaların ve reklamların sonuçlarını izlemekten sorumlu olma eğilimindedir.

Bir topluluk yöneticisinin birincil görevi ise, ister DM’ler, ister blog yorum bölümleri veya sosyal medya yorumları aracılığıyla olsun, toplulukla etkileşim kurmaktır. Belki de en büyük fark, sosyal medya yöneticilerinin marka gibi hareket etmesi ve marka adına yayınlar yapması, topluluk yöneticilerinin ise bireyler olarak hareket etmesidir.

Topluluk yönetiminin odak noktası, sosyal medyada müşteri hizmetlerini devre dışı bırakmak ve müşterilere DM’lerde ve yorum bölümlerinde tam o anda ve orada yardım sunmak, müşterilerle birebir olan etkileşimlerden en iyi şekilde yararlanmak ve sadece müşterilerle daha yakın ilişkiler yaratmaktır.

Bir topluluk yöneticisi, sosyal medya ve müşteri desteği arasındaki boşluğu doldurur. Müşteri etkileşimleri için başvurulacak kişilerdir ve topluluk yöneticileri markanın çevrimiçi topluluğunun üyelerinin tüm sorularını yanıtlamak için hazırdırlar.

Bir topluluk yöneticisinin ana odak noktası, ister sosyal medya platformlarında, isterse e-posta, blog veya diğer pazarlama ve iletişim kanallarında olsun, marka etrafında bir topluluk oluşturmak ve devamlılığı teşvik etmektir. Topluluk yöneticilerinin her türlü pazarlama materyali konusunda bilgili ve sosyal mecralarda akıcı olmaları beklenir.

Topluluk yöneticisi ve sosyal medya yöneticisi arasındaki farklar

Sosyal Medya Yöneticisi Topluluk Yöneticisi
  • Marka adına paylaşım yapar
  • Bireysel olarak gönderiler yazar
  • Sosyal medya içeriği oluşturur
  • Sosyal medya içeriğine yanıt verir
  • Bir sosyal medya stratejisi oluşturma ve yürütmeden sorumludur
  • Bir topluluk stratejisi oluşturma ve uygulamadan sorumludur
  • Sonuçları izlemeye odaklıdır
  • Etkileşime odaklıdır

 

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.