2021’de Sanal Etkinlik Dönüşümü

2020’nin dinamikleriyle birlikte hepimiz dijital dünyaya ışınlandık. Bu hızlı geçiş, modern pazarlamacıları dijitale daha hızla uyum sağlamaya zorladı. Yakın tarihli bir McKinsey anketi, COVID-19’a yanıt olarak, dijital teknolojilerin benimsenmesinin birkaç yıl hızlandığını söylüyor. Bu çalışmaya göre yalnızca birkaç ay içinde, COVID-19 krizinin tüm sektörlerdeki ve bölgelerdeki şirketlerin iş yapma şekillerinde yıllarca süren değişiklikleri bir anda gerçekleştirdiğini gösteriyor. Yönetici görüşlerini kapsayan başka bir McKinsey Global Araştırmasına göre de pandemi dönemiyle birlikte dijitale hızlı geçiş, şirketlerin müşteri ve tedarik zinciri etkileşimlerinin ve iç operasyonlarının dijitalleşmesini üç ila dört yıl hızlandırdı. Dahası, katılımcılar bu değişikliklerin çoğunun uzun süreli olmasını bekliyorlar ve zaten kalıcı olmasını sağlayacak türden yatırımlar yapıyorlar. Yöneticiler bu dönemde dijital girişimler için finansmanın her şeyden daha fazla arttığını belirtiyor.

Bu dijital dönüşümü benimsemeyen kuruluşlar, 2021’e ayak uydurmak için mücadele edecek. Çünkü bir dönem kapandı, dijital olmayanın şansı pek kalmadı diyebiliriz.

Tekrar dönelim pazarlamaya. 2021 yılında pandemi ile birlikte şahit olduğumuz bir değişimde geleneksel pazarlamanın önemli bir kolu olan etkinlik pazarlamasının da tamamen dijitale taşınması oldu. Kimimizi bıktıran kimimizin ise en büyük keyiflerinden biri haline gelen sanal etkinlikler, webinarlar, summitler önümüzdeki yıl da devam edecek gibi görünüyor.

Sanal Deneyim Dünyası

Bu yıl yüz yüze etkinlikler kapatılır kapatılmaz sanal olayların ve deneyimlerin yükseldiğine tanık olduk. Pazarlamacılar sanal etkinliklerine daha fazla zaman ve bütçe ayırdı. Bu hızlı geçişten dolayı sanal deneyimleri güçlendirmek için kullanılan teknolojiler seviye atlamada başlangıçta sorun yaşadı. Bir anda milyonlarca kullanıcıya ulaşan sanal etkinlik platformları yine de kendilerini hızla yenilemeyi başardı diyebiliriz.

Geleneksel olarak daha küçük ölçekli web seminerleri veya toplantılar için kullanılan Zoom, Webinar ve ON24 gibi platformlar genişletildi ve artık sanal ara oturumlar, ticaret fuarı standları, konserler ve daha fazlasıyla tamamlanan çok günlük etkinlikleri destekleyebilecek platformlara dönüştürüldü.

Birçoğumuz yüz yüze bir dünyaya dönmenin güvenli olduğu günleri bekliyor olsak da, sanal etkinlik planları hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. 2021’de sanal etkinliklerin artarak devam edeceğini öngörebiliriz. Danışmanlık verdiğimiz şirketlerimizin planında şimdiden 20 webinar var.

Peki sanal etkinlikler pazarlamacılar açısından ne kadar faydalı oldu?

Sanal etkinlik platformu Bizzabo tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmadan elde edilen bu verilere göz atalım:

  • Pazarlamacıların %80’i sanal etkinliklerle yüz yüze etkinliklerden daha geniş bir kitleye ulaşabildiğini bildirdi.
  • Pazarlamacıların %50’si, sanal etkinlikleri için iyi konuşmacıları ikna etmenin daha kolay olduğunu belirtti
  • Pazarlamacıların %20’si, yüz yüze etkinliklerden ziyade sanal etkinliklerden daha fazla potansiyel müşteri, pipeline ve yeni müşteri yakaladığını belirtti.

2021’de karantinalar son bulsa da, dijital pazarlamacılar hem çevrimiçi hem de yüz yüze öğeleri içeren sanal deneyimler ve hibrit etkinlikleri ikiye katlamaya devam edecek gibi görünüyor.

“Bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur.”
Seth Godin, Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.