Her şirketin ve pazarlama ekibinin iyi bir pazarlama planına ihtiyaç duymasının birçok nedeni vardır. İyi bir planlama, tüm ihtiyaçları, araçları ve performans göstergelerini belirlediğiniz büyük pazarlama haritanızdır.

Pazarlama Hedefleri Nasıl Belirlenmeli?

Pazarlama planınızı hazırlarken odaklanmanız gereken önemli noktalardan biri hedeflerinizi spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zaman çerçeveli olarak belirlemektir. İşletmenizi büyütmek bir hedeftir ancak bir pazarlama planında hedef işletmenizi x rakamlara ulaştımak ve bunun için de y kadar müşteri kazanmak anlamında olmalıdır.

Pazarlama Planında Odaklanmak Neden Önemli?

Odaklanmadığınızda pazarlama çok karmaşık ve çok etkisiz olabilir. Odaklanma konusunda en önemli ipucu, belirli etkinliklere odaklanmak ve bunların iyi bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Dijital pazarlama planı, tam olarak başarınızı etkileyecek görevlere odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Oldukça ani değişen şartlarda yaşadığımız dinamik dünyada tabii ki işler değişecek ve planınız da değişecek. Ancak, iyi bir pazarlama planı şablonu kullandığınız sürece, gelecek ayın görevlerini not alacaksınız ve işiniz çok daha etkili hale gelecektir. Unutmayınki iyi bir pazarlama yönetimi çevik hareket etme yeteneğine bağlıdır. Daha şartlar değişirken harekete geçmek zorundasınız. Önce harekete geçin sonra planlarınızda değişen yerlere dönersiniz.

Pazarlama Planında Tutarlılık Neden Önemli?

Başarı bir gecede olmaz. Tutarlılık, pazarlamanın anahtarıdır ve tüm sosyal medya platformu algoritmaları tarafından da tercih edilir. Pazarlama faaliyetlerinizle tutarlı olduğunuzda muazzam sonuçlar göreceksiniz. Bu, her gün 1 sosyal medya gönderisi yayınlamak veya zamanla daha fazla çekiş sağlayan bir PPC kampanyası yürütmek anlamına gelir. İyi bir pazarlama planı şablonu, ivmeyi geliştirmenize ve tutarlı kalmanıza yardımcı olabilir.

Birçok şirkette pazarlama yönetimindeyim ve her gün bir yenisi eklenen deneyimlerime dayanarak tutarlılığın kesin sonuçlar getirdiğini söyleyebilirim. Tutarlılık sabır isteyen bir konu. Bazen yavaş işleyen süreçlerde motivasyonunuzu yitirebilirsiniz. Benim pazarlamacılara  tavsiyem şuna inanmanız ve yorulmadan işinizi takip etmeniz: Şirketler bugün anlamasalar da dijital dünyada varlıklarını sürdürmek için çok geçmeden bir pazarlama planına, hedeflere ve iyi bir işleyişe ihtiyaç duyacaklar. Bekleyin, sürekli kendinizi geliştirin, en iyi örnekleri takip edin, onlardan ileride olun ve işinizi severek yapmaya devam edin.

Bizi başarıya götürecek pazarlama planını nasıl hazırlarız?

İpuçlarımız devam edecek. Beklemede kalın!

“Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir.”
Konfüçyus, Filozof

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.