Pazarlama otomasyonu, pazarlama süreçlerini ve çok işlevli kampanyaları, birden fazla kanalda otomatik olarak yöneten bir teknolojidir.

Pazarlama otomasyonu ile işletmeler e-posta, web, sosyal medya ve içerikler üzerinden otomatik mesajlarla müşterileri hedefleyebilir. Otomasyonda iş akışı adı verilen talimatlar kümesine göre bu mesajlar otomatik olarak gönderilir. Pazarlama otomasyonunda iş akış şablonlarla tanımlanabilir, sıfırdan özel olarak oluşturulabilir veya daha iyi sonuçlar elde etmek için kampanyanın ortasında şablonlar değiştirilebilir.

Pazarlama ve satış departmanları, hem geliri artırmak hem de verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çevrimiçi pazarlama kampanyalarını ve satış etkinliklerini otomatikleştirmek için pazarlama otomasyonunu kullanır.

Otomasyon, tekrar eden görevleri yerine getirmek için etkin bir şekilde kullanıldığında, çalışanlar daha üst düzey problemlerle ilgilenmeye daha fazla zaman bulur ve insan hatası azalır.

Pazarlama otomasyonu, olası satış yaratma, besleme ve puanlama ile kampanyalardaki toplam ROI’yi ölçmeye yardımcı olur. Bir organizasyonun büyüklüğü ve karmaşıklığı arttıkça otomasyonun zamandan ve maliyetten tasarruf eden etkileri giderek artar.

Pazarlama otomasyonu ne yapar?

En temel haliyle, pazarlama otomasyonu, modern pazarlama ve satış rollerinin çok zaman gerektiren sorumluluklarını basitleştirmek için tasarlanmış bir dizi araçtır. Otomasyon, öncü kalifikasyon sürecini otomatikleştirmekten dijital kampanya oluşturmaya kadar tamamen karmaşık ve çok hızlı büyüyen bir iş dünyasını basitleştirmekle ilgilidir.

Pazarlama otomasyonu, oluşturduğunuz her e-posta, mesaj, kampanya veya yayında manuel olarak “gönder” tuşuna basmadan dijital pazarlama stratejisi uygulamanıza olanak tanır. İyi otomasyon araçları, kitlenizi tanımlamanıza, doğru içeriği tasarlamanıza ve zamanlamalara ve müşteri davranışlarına göre işlemleri otomatik olarak tetiklemenize yardımcı olur. Kampanyanız kullanıma sunulduktan sonra, diğer görevlere odaklanabilir, ardından sonuçlar gelmeye başladığında pazarlama planınızı analiz edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Otomatik pazarlama stratejisi, işinizi büyütmeye odaklanırken zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilir, gelir ve yatırım getirisini artırabilirsiniz.

Pazarlama süreçlerinizin sektörünüze özel en trend ve ROI’si yüksek şekilde tasarlanması, ve otomasyona bağlanması ile ilgili pazarlama danışmanlığı için bana ulaşabilirsiniz.

contact@marketingtodolist.com

 “Pazarlama otomasyonu karmaşık ve çok hızlı büyüyen pazarlama süreçlerini basitleştirmekle ilgilidir.”

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.