Bol içerikli bir dünyada yaşıyoruz. Bloglar, haberler, sosyal medya paylaşımları ve videolar… Her gün onlarcası karşımıza çıkıyor. Blog yazıları önemli içerik pazarlama araçlarından biri. Peki bu içerik karmaşasında blog yazılarımız nasıl ilgi çekebilir ve site trafiğimizi nasıl arttırabilir?

Blog içeriklerinden bahsetmeden önce içerik pazarlaması nedir, bu yöntemin amacı ve yararları nelerdir, kısaca değinelim. 

İçerik pazarlaması, iş alanınıza göre en çok aranan bilgi ve kelimelere öncelik verilerek hazırlanmış, özgün ve yararlı içeriklerin üretilmesine ve tüm dijital kanallardan dağıtımı yapılarak hedef kitlenizde farkındalık yaratmaya yönelik bir pazarlama metodudur.

İçerik, ilk bakışta metin gibi algılansa da, bahsettiğimiz içerik, yazılı, görsel, video, infografik, ve gif gibi anlatmak istediğimiz konuyu ifade etmek için kullanacağımız tüm içerik araçlarını ifade eder.

İçerik pazarlamada amaç, ürün ya da hizmet alanımızda tüketicilerin aradığı ve merak ettiği bilgilere yer vermek yoluyla markamızın varlığını, hizmetlerini ve uzmanlıklarını hedef kitlemize ulaştırabilmek. Hedef kitlemiz de bizi internette aradığında, onların hakkımızdaki bilgilere tüm online kanallarda eş zamanlı olarak erişimlerini sağlamak ve elbette satın alma kararlarında etkili olabilmek.

İçerik pazarlamanın neden bu kadar önemli olduğuna gelirsek, birçok araştırmanın tüketicilerin kararlarını, reklamlardan çok daha fazla oranda doğal içeriklerin etkilediğini belirtmesi diyebiliriz. Örneğin; SEMRUSH bu yıl yayınladığı yıllık e-ticaret araştırması raporunda, E- ticaret alanında 5 kritik trafik (websitesi ziyaretçi) kaynağının verilerini analiz etmiş ve doğrudan ve arama yoluyla gelen web trafiğinin toplamının %80’in üzerinde olduğunu ortaya koymuştur. Bu istatistik bize içerik pazarlamanın tüketicilerin alışveriş kararlarında etkisini ve marka bilinirliğinin önemini işaret ediyor.

İçerik pazarlamada kaliteli blog içerikleri üretmek;

Hangi blog yazılarını okuyoruz, hangi blogları takip ediyoruz? Düşünün, mutlaka ilk anda ilginizi çekenler, okuduğunuzda keyif verenler ve açar açmaz kapattığınız bloglar olmuştur.

Bir içerik en başta ilgi alanınızda en çok merak edilenlerle ilgili bir başlığa sahipse sizi yakalıyor. Okumaya başladığımız zaman ise, sade ve basit bir anlatım ve ilgi çekici bilgiler içeriyorsa bizi etkileyebiliyor değil mi?

O yüzden, içerik pazarlamada sayıca fazla ve hedef kitlemizin ilgisini çekmeyecek blog içeriklerindense, alanınızla ilgili trendlere yönelik yararlı ve ilgi çekici daha az ve öz içerikler üretmek daha faydalı.

Daha fazla içerik üretme tuzağına düşmemeliyiz. Daha kaliteli içerik üretmeye odaklanmalıyız. Onlarca blog yazısıyla web sitenizin blog sayfasını doldursanız da, trafiğinizi yükselten içindeki en iyi blog yazıları olacaktır. Yani diğerleri boşa zaman kaybıdır.   

İyi şeylerin büyük etki yarattığını düşünerek çok zaman harcayıp iyi içerik üretmek, içerik pazarlamadan beklediğimiz etkiyi almamızı sağlar.

İçerik pazarlamada, bir blog içeriği üretirken konunun hangi kelimelerle arandığını bilerek yani anahtar kelimelere yer vererek (SEO uyumlu) içerik oluşturmak da çok önemli.

Blog içeriği oluşturmak istediğiniz konularla ilgili arama yapılan kelimelerin sıralamasını kontrol edebileceğiniz bir takım araçlar var. Örnek bir araç tavsiye edeceğim: http://keyword.guru/ ufak araştırmalarla konu başlıklarınızı ve anahtar kelimelerin neler olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. 

Yazılarınızı araştırmalara ve istatistiki bilgilere dayandırmak içeriğinizi daha özel ve güvenilir kılar. Aristotales, iknanın 3 unsurun temsili ile oluştuğunu söylemiş:

Ethos: Güvenilirlik, Logos: Mantık, veriler, istatistikler ve Pathos: Duygulara hitap etme.Bir blog yazısını ürün ve hizmetiniz için bir ikna yöntemi olarak kullanıyorsanız duyguları da hesaba katmak gerek. Ürün ve hizmetlerinizin insanlarda oluşturacağı hissi ve faydayı en iyi şekilde anlatmak sizi hedefinize daha da yaklaştıracaktır.

Son olarak, özgün ve SEO uyumlu bir blog içeriği ürettiniz. Şimdi bu metni çözünürlüğü yüksek ve metin ile ilgili bir görsel ile tamamlamanız gerekiyor. Görsellerle birlikte sunulan blog metinlerinin %94 daha fazla görüntülendiğini belirterek yazımı sonlandırıyorum.

İçerik pazarlama blog serimin ilkinde kaliteli blog içerikleriyle ilgili güzel ipuçları vermeye çalıştım. İçerik pazarlama ile ilgili yazılarımda önemli noktalara değinmeye devam edeceğim.

“İçerik pazarlamasında kazanmanın tek yolu, okuyucunun ‘Bu benim için özel olarak yazılmış” demesidir.
Jamie Turner, Amerikalı Yazar ve Profesör

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.