Dünya çapında 1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip Instagram, artık markaların yeni yetenekler edinmelerini, ürünlerini sergilemelerini ve izleyicilerine ilham vermelerini sağlayan küresel bir platform. Peki Instagram‘da pazarlama nasıl yapılmalı?

2010 yılında bir fotoğraf paylaşma uygulaması olarak başlayan ve o günden bu yana harika bir gelişim göstererek Temmuz 2018 itibariyle kullanıcıya sahip bir sosyal platforma dönüşen Instagram, bugünkü blog konumuz. Bu seçimimde, danışmanlık için görüştüğüm bir çok markadan gelen soruların etkili olduğunu söyleyebilirim.

Instagram pazarlama, önemini giderek anladığımız fakat bir yandan da yeni başlayacak olanlar için biraz korkutucu bir ortam değil mi? Nasıl başlanacak, nasıl paylaşımlar yapılacak, nasıl takipçi kazanılacak, ölçüler, reklamlar, hikayeler gibi birçok soru… Tümüne nasıl hakim olacağız, nasıl yöneteceğiz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hepsine değineceğiz. Bugün, hesapları oluşturma, işletme hesabına geçiş, profil düzenleme ve ayarları anlatacağız.

Instagram platformunun resmi dilden uzak oluşu, keşfet özelliği ile her türlü ilgi alanına çabuk erişim sağlayışı, ilgi alanınıza göre size görsel ve video önerilerinde bulunması gibi bir takım önemli özellikleri ile kullanıcılara kişiselleştirilmiş deneyimler de sunması ve tabi görsel paylaşımların yoğun olması bu platformu geniş kitlelerin favorisi haline getirdi. Geniş tüketici kitlelerin ilgisinin yoğunlaştığı bu alan da elbette hemen ne dedik: “swich to business profile”! 

Instagram’da İş 

Instagram pazarlaması, markanızı ve ürününüzü, müşterilerinizi satın almaya zorlamadan, samimi ve otantik bir şekilde tanıtmanıza olanak sağlıyor ve marka bilinirliğini artırmanıza ve ürünleri tanıtmanıza yardımcı oluyor. 

Instagram ile ilgili veriler bize Instagram‘ın artık sadece kişisel kullanım için olmadığını açıkça gösteriyor. Instagram‘da 25 milyon iş profili var ve Instagram kullanıcılarının %50’si en az bir işletmeyi takip ediyor. Takip edenlerin %60’ı da platformda bir ürün veya hizmet öğrendiklerini söylüyor. 

Instagram kullanıcıları sadece aktif değiller, bir de bu platform ile meşguller. Platformun aktif kullanıcılarının yarısından fazlası aktif bir fotoğraf ve video paylaşım sitesine dönüşmüş bu platformu her gün ziyaret ediyor ve %35’i günde birkaç kez kontrol ettiğini söylüyor. Instagram kullanıcılarının %70’i platformda marka aramak için zaman harcıyor. Dolayısıyla, işletmelerin kesinlikle dahil olması gerektiği bir sosyal medya platformu. 

Instagram ayrıca, diğer sosyal medya platformlarına göre en fazla etkileşime sahip sosyal medya platformu. Paylaşımlar diğer tüm mecralardan çok daha çabuk beğeni, yorum ve yeniden paylaşım alıyor. 

Bu noktadan sonra işletmenizi Instagram dünyasına dahil etmeye karar vermiş olmalısınız ancak belki nasıl başlayacağınızdan hala emin değilsiniz. Platform ilk başta biraz korkutucu ve bu yüzden oluşturulmuş bir başlangıç kılavuzunu yeni başlayacaklar için yazıma ekliyorum. 

Instagram Ticari Hesabı Nasıl Oluşturulur? 

Öncelikle Instagram’da kitlenizle alakalı kalmak için düzenli olarak içerik yayınlamanız gerektiğini unutmayın. Instagram’da diğer tüm sosyal medya kanalları gibi bir içerik pazarlama platformudur. Takipçilerinizle iletişimde kalmaya devam etmek için profilinizi ürettiğiniz içeriklerle mutlaka güncel tutun. Başarılı bir Instagram profilini nasıl oluşturacağınız ve korunacağı ile ilgili rehber bilgileri sizlerle aşağıda paylaşıyorum. Uygulamanız yoksa, Instagram uygulamasını App Store’dan veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz. İçeriği Instagram’ın web sitesinde görüntüleyebilirsiniz, ancak masaüstünüzden fotoğraf yükleyemezsiniz. Bunun için uygulamaya ihtiyacınız olacak. 

Instagram Hesabınızı Ayarlama 

Instagram uygulamasını açtığınızda, hesabınızı oluşturmak için üç seçeneğiniz olacak: Facebook ile Giriş Yap veya Telefonla veya E-posta ile Giriş Yap. 

Ardından, hesap ayrıntılarınızı girin. “Tam Ad” altında, geçerli işletme adınızı girin. Bu ad profilinizde görüntülenen addır. Bu, hesabınızın kullanıcı adı değildir. 

Kullanıcı adı”, profilinize özeldir ve diğer hesapların markanızla etkileşim kurmasına izin verir. Marketing To Do List’in kullanıcı adı @marketingtodolist’tir. 

Tanınabilir ve bulması kolay bir kullanıcı adı seçin mutlaka. İşletmenizin adı alınmışsa, işletme adınızın ilk bölümünü kullanıcı adınızda tutmaya çalışın. 

Not: Kullanıcı adınızı daha sonra hesap ayarlarınızdan güncelleyebilirsiniz, ileride değiştirmek isterseniz endişelenmeyin. 

Instagram Hesabınızı Optimize Etme 

Şimdi doğru profil resmini seçme zamanı. Profil resminiz, yeni ziyaretçiler hakkındaki ilk izleniminizin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu nedenle imajınızın marka ve görsel markörlerinizle tutarlı olmasına dikkat edin. Logonuzu veya bilinen başka bir resmi kullanmayı düşünün. Instagram profil resimleri otomatik olarak bir daireye kırpılır, bu nedenle görüntünün köşelerinde yer bırakır.

Sırada Instagram biyografiniz var. Instagram bio’sunda maksimum 150 karakter var, buradaki amacınız kim olduğunuzun ve insanların sizi neden takip etmeleri gerektiğinin doğrudan ve özlü bir özetini vermek olmalı.

Instagram biyografinizde işiniz ile ilgili bir ipucu kullanarak kitlenize işiniz hakkında bilgi vermelisiniz. Instagram biyografileri aranamaz. Bu nedenle, anahtar kelimeler veya hashtag kullanımı için endişelenmeyin. 

Instagram biyografinizde, kullanıcıları belirli bir etiket kullanmak veya web sitenizi ziyaret etmek gibi belirli bir eylemde bulunmaya teşvik edebilirsiniz. Bio’larınız, tıklanabilir bir URL bulabileceğiniz ve harici bir siteye trafik çekebileceğiniz tek yer. Bu nedenle, işletmelerin öne çıkan URL’lerini en son yayınlarıyla uyumlu olacak şekilde güncellemeleri yaygındır. Biyografinize bir link eklemeye karar verirseniz, profilinizin darmadağın olmasını engellemek için Bitly veya Google gibi bir bağlantı (link) kısaltıcısı araç kullanın. Bu kısaltılmış linkler daha derli toplu bir görünüm sağlar. Gelecekteki düzenlemeler için, fotoğrafınızı, adınızı, kullanıcı adınızı, biyografinizi ve URL’nizi değiştirmek için profilinizdeki “Profili Düzenle” düğmesini tıklayarak bunu yapabilirsiniz. 

Instagram Ayarlarınızı Yönetme 

Son olarak, hesap ayarlarınızı gözden geçirelim. Profilinizin sağ üst köşesindeki üst üste üç çizgiye tıklayın, ardından pencerenin altındaki “Ayarlar” a tıklayın. Ayarlarınızda, şifrenizi değiştirebilecek, sevdiğiniz yayınları görebilecek, bildirimleri etkinleştirebilecek ve çok daha fazlasını yapabileceksiniz. İşte hemen kontrol etmeniz gereken bir şey: Instagram hikayelerini kimin görüp yanıtlayabildiğini yönetebileceğiniz “Hikaye Ayarları”. Markanızın etkileşimini artırmak için tüm takipçilerinizin Hikayelerinizi görmesine ve yanıtlamasına izin vermeniz gerekir. İşletme hesabı ayarlarında gizliliği düzenleyelim.

Artık İşiniz Instagram’da: Switch to Business Profile!

Profilinizi bir işletme profili olarak tanımlamanıza izin veren İşletme Profiline geçme zamanı. Instagram’ın “İş Araçları” özelliği, kullanıcıların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır, size ayrıntılı bilgiler sunar ve içeriğinizi tanıtmanıza olanak tanır. 

Instagram, işletme profiline geçiş yaptığınızda gizlilik ayarınızı otomatik olarak “Herkes” moduna ayarlayacak. Yani profilinizin içeriğini sizi takip etmek zorunda kalmadan herkes görebilecek. Profilinizi “Herkes” modundan “Özel Hesap” moduna geçirebilirsiniz ancak bu şekilde kalması işletme hesapları için en uygun seçim olur. Bir işletme olarak, kullanıcıların yayınlarınızı görmesini ve işinizi herhangi bir engel olmadan takip etmesini istersiniz değil mi? Ayrıca özel hesaplarda yeniden paylaşma (repost) özelliği de kullanılamıyor. Dolayısıyla eğer özel hesap olursanız, paylaşımlarınız yeniden paylaşılamaz.

Profilinizi düzenlerken, belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleriyle yorumları gizlemenizi sağlayan yorum ayarlarını yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini Instagram ayarlarına girmeli ve bu özelliği açmalısınız. Yorum almak bir Instagram hesabı için heyecan verici ve cesaretlendiricidir, ancak bazı yorumlar marka değerlerine karşı olabilir veya kitlenizi rahatsız edebilir. Bu özellik, bu gibi durumlar için önlem almanızı sağlar. 

Ek Instagram Hesapları Ekleme

Instagram’da ek hesap ekleme özelliği, beş hesaba kadar hesap ekleyebilmenizi ve giriş yapıp çıkmadan bu hesapların arasında geçiş yapabilmenizi sağlar. Bu özellik, aynı anda birden fazla kişinin bir hesaba giriş yapmasını da sağlar. Bir hesap eklemek için, “Hesap Ekle”‘yi tıklayın. Eklemek istediğiniz hesabın kullanıcı adını ve şifresini girin. Hesaplar arasında geçiş yapmak için profilinize gidin ve ekranın üstündeki kullanıcı adınıza dokunun. Geçiş yapmak istediğiniz hesabı seçin, işte o hesaptasınız!

Instagram Pazarlamaya başlarken önce bir işletme hesabının nasıl oluşturulacağını konu ettik. Aslında basit gibi görünse de bu platformların ayarları sürekli yenilendiğinden kullanımı ve kontrolü başta endişe yaratıyor. Umarım bu yazı yeni başlayacaklar için iyi bir rehber olmuştur. Sonraki blog yazımda, işin daha meşakkatli kısmı olan içeriğe ve reklamlara odaklı olacağız.

“İyi pazarlama şirketin akıllı görünmesini sağlar. Harika pazarlama müşteriyi akıllı hissettirir.”
Joe Chernov, Amerikalı Pazarlama Şefi

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.