Hiper Kişiselleştirme Çağı

Kişiselleştirme yeni bir kavram değil. Son on yılda oluşturulan pazarlama tahminlerini herhangi bir liste halinde incelesek kişiselleştirmeyi listede görebiliriz. Peki, 2021’deki kişiselleştirmeyi önceki yıllardan farklı kılan nedir?

  • Teknoloji: Dijital pazarlamacılar her zamankinden daha fazla pazarlama verisine erişebiliyor ve şimdi, bu verileri geniş ölçekte harekete geçirecek araçlara da sahipler. Teknoloji hiper kişiselleştirmeyi kolaylaştırdığından, özel öneriler ve deneyimler artık keyfi yapılacaklar da değil, zorunlularda.
  • Dünyanın durumu: Müşterilerin ve potansiyel müşterilerin kişiselleştirilmiş bir mesaja genel bir mesajdan daha fazla yanıt vereceği bir sır değil. Aslında, bir Gartner araştırması, çevrimiçi kişiselleştirme teknolojisine yatırım yapan şirketlerin benzerlerinden yaklaşık %30 daha fazla satış yaptığını ortaya koydu. Pazarlamacılar pandemi dolayısıyla insanların karşı karşıya kaldığı ani haber akışı, duygusal türbülans ve evden çalışmanın getirdiği dikkat dağıtıcı unsurlarla rekabet etmek zorunda kaldığından, 2020’de kişiselleştirme daha da kritik hale geldi.
  • Alıcı beklentileri: Son yıllarda Amazon ve Netflix gibi şirketler kişiselleştirilmiş dijital deneyimlerin önünü açtı ve şimdi, 2020’de, öneri motoru modeli B2B alanında da aranıyor. Neden? Çünkü tüketiciler bunu beklemeye başladı. Accenture, tüketicilerin %91’inin ilgili teklifler ve öneriler sunan markalardan alışveriş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu bildirdi.

 Anlamsal Arama, Pazarlama İşlevleri Arasında Daha Fazla İşbirliği Sağlamaya Devam Edecek 

Anlamsal aramaya geçiş, 2021’de bir pazarlama ekibindeki SEO işlevinin artık bir yerde çalışamayacağı anlamına geliyor. Bunun yerine, SEO daha işbirlikçi ve çapraz işlevsel hale gelecek. Örneğin, SEO, daha doğru içerikte çalışma yapmak  için içerik oluşturucularla birlikte çalışmalı, doğru yapılandırılmış verileri belirlemek ve uygulamak için geliştiricilere danışmalı ve müşterilerin tam olarak nasıl konuştuğunu ve ürünleri aradığını anlamak için müşteriye dönük rollerle uyumlu olmalıdır.

Şimdi tüketiciler için bir müşteri yolculuğu boyunca tüm temas noktalarındaki deneyim çok önemli. Bu deneyimi ilk andan itibaren kişiselleştirmemişseniz tüketiciyi satın alma noktasına kadar getirmeniz zor. Hadi diyelim ki getirdiniz bu kez de satış sonrası servisleriniz önem taşıyor. Burada da yine hem çok kanallı hem de kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak müşteri bağlılığını ve gelir devamlılığını sağlayacak anahtar. Yani her kanalda hiper kişiselleştirmeye ve iyi deneyimler sunmaya devam.

“Şimdi başarısız olmuyorsanız, bu yenilikçi bir şey yapmadığınızın bir işaretidir.”
Woody Allen, Oyuncu

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.