Şirketler için CRM ihtiyacı doğduğunda CRM sistemlerinin incelenmesi ve hangisinin şirketlerine daha uygun olduğunun bulunması gibi sancılı bir süreç başlar. Burada öne çıkan önemli ve bilinen çözümlerin yanı sıra farklı ihtiyaçlara göre kullanılabilecek CRM yazılımlarından kısaca bahsedeceğim.

Salesforce CRM için pazar lideriyken, birçok alternatif platform vardı. Salesforce’un iki ana rakibi SAP ve Oracle’dır. SAP, müşteri veri yönetimi, pazarlama, ticaret, hizmet ve satış gibi eksiksiz bir müşteri deneyimi çözümleri paketi olan SAP C/4HANA’yı sunar. Şirket ayrıca güçlü analitik yeteneklerine sahip Qualtrics’i de satın aldı. Oracle’ın CRM ürünü Oracle CX Çözümleridir.

Tümü bulut tabanlı olan daha az bilinen (ancak yine de uygulanabilir) Salesforce alternatifleri vardır:

Adobe muhtemelen en iyi yaratıcı paketi ile bilinir, ancak aynı zamanda kurumsal pazarlara yönelik uygun bir CRM ürünü olan Adobe Marketing Cloud sunar.

Microsoft Dynamics 365, saha işlevleri, insan kaynakları ve yapay zeka özelliklerinin yanı sıra CRM işlevleri de sağlar.

HubSpot CRM ücretsizdir ve birçok görev için otomasyon sağlar. Gmail, sosyal medya ve çağrı platformlarıyla entegre olur ve canlı sohbet etmek için araçlara sahiptir.

Freshsales, e-posta izleme ve etkinlik izleme sağlar. Sürükle ve bırak arayüzü öne çıkar, böylece potansiyel müşterilerin müşteri yolculuklarında nerede olduklarını görebilirsiniz.

Zoho CRM satış işlemlerini otomatik hale getirir ve gerçek zamanlı veri erişimi sağlar. Ayrıca Google Apps ile entegre olurlar.

Bpm’online CRM, tek bir programda hem iş süreci yönetimi (BPM) hem de CRM araçlarını kullanmanızı sağlar ve özelleştirmesi nispeten kolaydır.

B2B pazarlama ve işletmenizde konumlandırılması gereken teknolojiler için danışmanlık alabilirsiniz. 

contact@marketingtodolist.com

“Karmaşık ve hızlı büyüyen CRM süreçlerini basitleştirmek ve iyileştirmek hem çalışanlar hem de müşteriler için deneyimi, memnuniyeti ve bağlılığı artırır.”

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.