Dijital dönüşümün yükselişi sayesinde pazarlama da gelişti. Şirketler, müşterilere ve potansiyel müşterilere daha önce hiç olmadığı kadar daha fazla erişime sahip ve bu veriler yeni tür rekabeti teşvik ediyor. Dijital çağın pazarlamacısı da değişiyor.

Daha önce bir pazarlamacının; bir roket bilimcisinin, bir kimyagerin veya bir ekonomistin özelliklerine sahip olması gerektiğini duymuş muydunuz? Artık dijital çağın pazarlamacısı için çok daha fazla özellik gerekiyor. Artık operasyonel pazarlamacı devri kapandı, dijital çağın pazarlamacısı için çok daha fazla özellik gerekiyor.

Sırayla, pazarlamacının iş tanımı gelişiyor. Pazarlamacılar bugün, yalnızca eskiden kalma hedefleme teknikleriyle tüketicilere nasıl ulaşılacağına bakan marka uzmanı değiller. Pazarlamacıların, müşteri yolculuğunun her aşamasında, farkındalık, satın alma ve savunuculuk yoluyla tüketicilerle bağlantı kurmak için yeni bir beceri kümesine ihtiyacı var.

Salesforce’da yayınlanan bir yazıda, dünya çapında pazarlama liderleri, dijital çağda pazarlamacı olarak başarılı olmak için hangi varlıkların ve özelliklerin gerektiği konusunda fikirlerini paylaştılar. Ana temalara göre, ortaya çıkan beş arketip var.

Pazarlamacı bir roket bilimcisi gibi olmalıdır

Pazarlama liderlerinin %67’si, tüm temas noktaları ve kanallar arasında bağlı bir müşteri yolculuğu oluşturmanın, genel pazarlama stratejilerinin başarısı için kritik olduğunu söylüyor.

Roket bilim adamı arketipleri, müşteri yolculuğunun yörüngesine bakma ve bazı temel soruları yanıtlama konusunda yeteneklidir: Onları nasıl takip edeceğim ve onlara değer veren bir şeyi nasıl sunacağım? Bu yolculuğu bir son hedefe doğru haritalamak için tüm çoklu kanalları nasıl çekeriz? Fiziksel dünya deneyimleri gibi diğer faktörler nasıl devreye girer?

Pazarlamacı teknik olmalıdır

Pazarlama yazılımı araçları, tahmini AI özelliklerinin ve Veri Yönetim Platformlarının eklenmesiyle çok yol kat etti. Tech Genius arketipi, şirketinizin ihtiyaç duyduğu kişiselleştirilmiş birebir müşteri yolculuklarını inşa etmek için ihtiyaç duyduğu tüm veri sinyallerini yakalamak için gerekli parçaların nasıl bir yığın oluşturulacağını bilir.

Pazarlamacı sosyal bir kelebek gibi olmalıdır

Bugün, sosyal medya artık göz ardı edilemeyecek bir kanal. Sadece binlerce yıllık izleyici kitlesine açılan bir kapı değil, aynı zamanda en çok halka açık olan etkileşim kanalı olma özelliğini taşıyor. Bu da artık hayati bir marka oluşturma ve müşteri hizmetleri kanalı. Günümüz pazarlamacısının, oradaki birçok sosyal ağa uyum sağlaması, farklı sosyal platformları aktif olarak dinlemesi, bunları takip etmesi ve bunlarla meşgul olması gerekmektedir.

Pazarlamacı bir ekonomist gibi düşünebilmelidir

Ekonomist, zorlu bir ekonomide bütçe ve kaynakları yönetmede ustadır. Dışarıda pek çok harika proje olabilir ama sıkı bir bütçe her şeyi yapamayacağınız anlamına gelir. Economist arketip, tüm fırsatları değerlendirmek için katı iş durumlarını ve bir alternatif ile gitmeme maliyetlerini önceliklendirebilir ve oluşturabilir. 

Pazarlamacı bir simyagerdir de

Bu arketip, LA Rams’ın CMO’su Ronalisa Zarate-Bayani’den geliyor. Simyager, doğru malzemeyi doğru zamanda doğru karışımla çekmede usta olarak tanımlanır. Bu içerikler Baş Veri Sorumlusu, Yaratıcı Strateji Uzmanı, Snapchat uzmanı olabilir. Simyacı, bir uzmanlar ekosistemini parmak uçlarında tanır ve farklı unsurları birleştirerek, veriye dayalı karar vermeyi yaratıcılıkla sonuçlandırabilir.

Geleceğin pazarlamacısı karma olacak

Tüm bu özellikler bir kişide toplanmasa bile, kapsayıcı temalardan biri, çeşitli pazarlama teknolojilerinde ustalaşmanın, modern çağın pazarlamacısının planı olacağını açık bir şekilde gösteriyor.

Daha fazla işletme Yapay Zeka (AI) ve diğer yeni teknolojileri ufukta kucakladığı için, kim bilir daha ne kadar farklı arketip barındırmamız gerekecek. Bu nedenle gelişmelerin sıkı takipçisi olmak önemli.

“Dijital çağın pazarlamacıları, teknolojiyi takip eden ve kullanmakta usta olanlar olacak.”

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.