Pazarlama liderlerinin %61’i, Yapay Zeka’nın önümüzdeki beş yıl içinde işlerini büyük ölçüde etkileyeceğini düşünüyor.

Video reklam, mobil uygulama, sponsorlu içerikler, SMS mesajları ve sosyal medya kanalları, potansiyel müşterilere ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak için yükselen trendler. 2018 yılı verilerine göre video reklamcılığı B2B’de %204, B2C’de %141 büyüdü. SMS/metin mesajlaşma B2B’de %197, B2C’de %92, mobil uygulamalar B2B’de %161, B2C’de %103 büyüdü. Yerli reklamcılık ve sponsorlu içeriklerse B2B’de %147, B2C’de %81 büyüdü. Sosyal medya pazarlaması B2B’de %80, B2C’de %68 büyüme kaydetti. 

Peki pazarlama çalışmalarını çok kanallı olarak nasıl yürüteceğiz, yeni pazarlama kanallarından yararlanmanın yolları neler?

Dijital Pazarlama kanallarından yararlanmak, koordinasyonla ilgilidir.

Farklı pazarlama kanallarını uyumlaştırılmış bir şekilde koordine çalıştırabilmek gerekiyor. Yüksek performans gösteren pazarlama ekiplerinin, on ya da on bir farklı pazarlama kanalında uyumlu bir yaklaşım izleyerek pazarlama çalışmalarını sıkı bir şekilde koordine etmek için düşük performanslılara göre 12.8 kat daha fazla efor harcadığı belirtiliyor. Bu ekipler, kullandıkları kanalların miktarı gibi aynı zamanda kaliteye de odaklanıyor. 

Dijital Pazarlama kanallarından yararlanmak, gelişmişlikle ilgilidir.

Yeni dijital pazarlama araçlarını kullanmak, verileri yorumlamak, kanala uygun dil kullanmak gelişmişlikle ilgili. Yeni bir araçla uğraşmak ve bunu en büyük etkiyle nasıl kullanacağınızı keşfetmek zaman alır. Aynı şey, yeni kanallar için de geçerli. Şu anda pazarlamacılar, yayınladıkları mesajların çoğunun, kullanılan kanaldan bağımsız olarak aynı olduğunu söylüyor. Oysa kanallar arasında müşteri aktivitelerine dayanarak gönderilen mesajlar iki kat daha fazla dönüş alıyor. Hangi kanalda hangi mesajın verileceği de dönüşüm için son derece önemli ve bu, biz pazarlamacılar için gelişmişliği ve yine çok çalışmayı gerektiriyor.

Dijital Pazarlama kanallarından yararlanmak, Yapay Zeka ile ilgilidir.

Hızla büyüyen kanallar ve temas noktaları arasında sürekli büyüyen bir müşteri tabanıyla iletişimi optimize etmeye çalışırken, pazarlamacılar alabileceği her türlü teknolojik yardımdan faydalanmak zorunda. Teknolojik diyoruz çünkü bu yardım insan ile ilgili değil.

Halihazırda Yapay Zeka kullanan pazarlamacıların %57’si, şirketlerinin her temas noktasında bire bir dijital pazarlama çalışmasına yardımcı olması için Yapay Zeka‘nın gerekli olduğunu söylüyor. Dolayısıyla pazarlama ileri teknolojilerle de ilgili. İngiltere’de, önde gelen pazarlamacıların %73’ü, bağlı bir müşteri yolculuğunun tüm temas noktalarında ve kanallarda sunulmasını sağlamanın en önemli KPI’lardan ikisini de olumlu etkilediğine inanmaktadır. Bunlar; gelir artışı ve müşteri memnuniyeti puanlarıdır.

Özelleştirilmiş mesajlaşma ile gelenekselden yeniye.

Yeni kanallardan yararlanmak için müşterilerin beklentilerini online kanallardan iletmek gerekiyor. Aslında pazarlamanın içeriği değil dili ve kanalları değişiyor.

Özellikle perakende sektöründe, mağaza satışı geleneksel olsa da müşteri kazanmak için bu geleneksel pazarlamanın mobil uygulama ve mesajlarla desteklendiğini görüyoruz. Dolayısıyla buna gelenekselden yeniye verilmiş bir mesaj demek çok yerinde olur. Müşteriler mağazaya gitmiş olsa da mutlaka mobilden fiyat karşılaştırması yapıyor ya da kampanyalardan mesajlarla maillerle haberdar oluyor. Kanalları birleştirmek ve sektörünüze uygun her kanaldan müşteriye ulaşmak en doğru yol.

Özetle, sürekli gelişen dijital pazarlama kanallarını doğru kullanabilmek için; farklı pazarlama kanallarını uyumlaştırılmış bir şekilde koordine çalıştırmak, yeni araçları öğrenmek ve uygulamak için vakit ayırmak, doğru kanalda doğru mesajı üretebilmek, Yapay Zeka‘dan yararlanmak ve her şeyden önemlisi bu teknolojilerden faydalanabilecek seviyede sürekli öğrenen, teknolojinin ve dijital pazarlamanın içinde yaşayan, veri okuyabilen, yorumlayabilen pazarlamacılar olmak gerekiyor. 

“Pazarlama artık tekniktir.”

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

Teşekkürler. Formunuz bize ulaştı.
Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.