Fırsatlar dünyasında girişimcilik ruhunun her an şişeden çıkacak bir cin gibi içimizden çıkmak için bir küçük okşama beklediği bir dönemdeyiz. Gün geçmiyorki yeni fikirler bulunmasın, yeni bir girişim ortaya çıkmasın. 

Özellikle başarı getiren girişimlerin aldıkları yatırımlar hem maddi hem de manevi olarak iştah kabartıyor. Kafalardaki sürekli “Abi biz de bu zinciri kırsak?” fikri , 40 tilki için 40 farklı kılığa bürünüp bizi yaratıcılığa zorluyor.

Alibaba kurucusunun hikayesi, vazgeçilmezimiz. Steve Jobs başarıları ve sözleri girişimcilerin rehberi olurken günümüzde yazılan başarı hikayeleriyle bu serüven sürüp gidiyor. “Abi bak Getir’e, adamlar aldı yürüdü!” ve sohbetler tatlı tatlı hayallere uzanıyor.

Girişimciliğe tatlı bir dokunuş yaptıktan sonra asıl konuma geliyorum. Bu yazımdaki konum girişimcilik değil, girişiminizin bir kimliğe bürüneceği süreçte nasıl bir pazarlama tekniğinden yararlanılması gerektiği. Çünkü girişiminiz için çok mühim bir konu var: Start up pazarlama!

İçinde bulunduğumuz dijital iletişim çağında sakın ola “aman abi aç sosyal medya hesabını bas iki içerik, yap bi mailing, oldu bitti al sana pazarlama ” gibi çok karşılaştığım en fazla 1 hafta süren sonu hep hüsran olan pazarlama hatalarına düşmeyin. Bu bir bakış açısı hatasıdır, hemen değiştirin. Pazarlama, bilim içerir, sanat içerir, analitik içerir, çok yönlülük gerektirir. Gelelim konumuza.

Start Up Pazarlama Nedir?

Start up pazarlama, bir girişimin hedef pazara kendini sunuş biçiminin belirlenmesi ile başlayan bir süreçtir. Yeni bir ürün, hizmet ve yeni bir marka. Nasıl pazara girecek, marka kimliği ne olacak, hangi pazarlama kanallarını kullanacak ve nasıl kullanacak? Start up pazarlama ile ilgili tüm bu soruların yanıtlarını yazımda bulabileceksiniz.

Start up pazarlama, zaman, para veya yetenek bakımından sınırlı kaynaklar nedeniyle zorluktur.  Ne kadar küçük olursa olsun, her türlü çabanın iyi planlanmış ve kusursuz bir şekilde yürütüldüğünden emin olmak gerekiyor. Geleneksel pazarlama stratejileri her zaman işe yaramaz.

Sağlam bir temel üzerine inşa edilecek pazarlama stratejisi

Tuğlaları döşemeye başlamadan önce sağlam bir temele ihtiyacınız var. Bir girişimi pazarlamaya başlamadan önce, aşağıdaki temellerin ele alındığından emin olmalısınız.

1- Start Up Pazarlama Pazar Seçimi

Girişiminizi herkese pazarlamaya çalışırsanız, hem zaman hem de para kaybedersiniz. Anahtar, niş bir hedef pazar belirlemeyi ve agresif pazar payının peşinden gitmeyi deneyebilirsiniz.

Peki bir pazarı nasıl seçersiniz? Dikkate alınması gereken dört ana faktör vardır:

  • Pazar Büyüklüğü – Bölgesel bir demografiyi mi hedefliyorsunuz? Erkekler? Çocuklar? Hedef pazarınızda kaç potansiyel müşterinin olduğunu tam olarak bilin.
  • Pazar Zenginliği – Bu pazarın ürününüze harcayacak parası var mı?
  • Pazar Rekabeti – Pazar doygun mu? Rakip çok mu?
  • Değer Önerisi – Değer öneriniz seçilecek kadar benzersiz mi?

2-Start Up Pazarlamada Anahtar Kelimeleri Tanımlama

Açıkça tanımladığınız bir pazarda, bir anahtar kelime listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Anahtar kelime listesini öncelikle blog oluşturma, sosyal medya ve web siteniz için kullanırsınız. Temel olarak, markanızla son derece alakalı kelime veya kelime öbekleri oluşturmanız gerekir. Kendinize şu soruyu sorun: Birisi girişiminizin web sitesini bulmak için Google’a ne yazar?

Temel bir anahtar kelime listesiyle başlayın. Bu, başlangıç ​​işleminizin ne yaptığını tamamen özetleyen üç ila beş anahtar kelimeden oluşan bir listedir. Örneğin, benim işimin temel anahtar kelime listesi: pazarlama yönetimi, marka yönetimi ve içerik pazarlamadır. Temel anahtar kelime listeniz işinizin değer önerisine dayanmalıdır. Doğru kelimeleri bulmak için şu soruyu kendinize sorun: Müşterilere ne sunuyorsunuz?

İpucu: Temel anahtar kelimeleriniz mükemmel blog kategorileri oluşturur.

Artık temel anahtar kelime listenizi ikincil anahtar kelimeler içerecek şekilde genişletmek istersiniz. İkincil anahtar kelimeler daha spesifiktir. Örneğin, daha önceki temel anahtar kelime olan “içerik pazarlaması” nı ele alalım. İkincil anahtar kelimeler şunları içerebilir: en iyi blog nasıl yazılır, e-posta pazarlama nasıl yapılır, sosyal medya yönetiminde nelere dikkat edilmelidir vb.

Web sitenize zaten trafik gönderen anahtar kelimeleri bulmak için ücretsiz araçları mutlaka kullanın. Ardından, temel anahtar kelimelerinizi Google’ın Anahtar Kelime Aracı ve Uber Suggest ile çalıştırın. Bu araçlar aracılığıyla bulunan en iyi anahtar kelimeler düşük rekabet ve yüksek trafik ile belirlenecektir. Başka bir deyişle, birçok kişi onları arıyor, ancak çok az sonuç görüntüleniyor. Bu araçlardan mutlaka yararlanın.

  1. Start Up Pazarlamada Başarıyı Tanımlamak

Başarı her start up için farklıdır. Start up A için başarı ayda 500 yeni kayıt (bülten, mail vb) olurken, Start up B, başarının ayda 50.000 dolar gelir elde etmek olduğunu düşünüyor. Başarı fikriniz ve kriteriniz ne olursa olsun, erkenden tanımlayın ve çizgileri katı bir şekilde belirleyin. Bunu yazın ve tüm ekibe gönderin. Birlikte çalıştığınız herkesin başarı tanımınızı bildiğinden ve bu konuda çalışmaya hazır olduğundan emin olun.

Tutarlı kaldığınızdan emin olun. Başarıyı, kayıtlar, gelir, kâr veya aklınıza gelebilecek başka bir şeyle tanımlamak önemli değildir. Önemli olan, gerçek büyümeye bağlı olması ve her ay aynı şekilde ölçülmesidir. Örneğin, başarıyı bir ay 500 yeni kayıt ve bir sonraki yıl 50.000 dolar gelir olarak tanımlamayabilirsiniz. Bir tanım seçin ve uygulayın.

  1. Start Up Pazarlama Temel Metrikleri Ayarlama

Temel metriklerinizin doğru bir şekilde ölçülebilir ve spesifik olduğundan emin olun. Örneğin, başarıyı ayda 500 yeni kayıt olarak tanımladığınızı varsayalım. Kaydolmak için üç isteğin dönüşüm oranını ölçebilirsiniz. Buradaki fikir, müşteri edinme dönüşüm hunisi boyunca gerçekleştirilen işlemlere (ör. Kayıtlar, bülten abonelikleri, e-Kitap yüklemeleri) dayalı olarak çok değerli birkaç metriğe sahip olmaktır. Her şeyi ölçmeye çalışmayın. Başarının temel göstergelerine odaklanın. Bu metriklere bağlı olarak da bir dönüşüm oranı tahmin etmeye odaklanın. Dönüşüm oranlarınız ileriye yönelik satış rakamlarının tahmini için zemin oluşturacaktır.

İpucu: Büyümenizi kolayca belirleyebilmek için temel metrikleri hemen kaydedin.

  1. Start Up Pazarlama Bütçesi Belirleme

Günün sonunda tüm anlatılanlar hepsi paraya dayanıyor. Start Up pazarlama stratejinize ne kadar harcama yapabilirsiniz? Inbound pazarlama olası satışlarının, outbound pazarlama olası satışlarından daha az maliyete sahip olmasına rağmen, bunların ücretsiz olmadığını unutmayın. Oyunun başlarında bir bütçe belirleyin ve bu sınırlamayı kabul edin.

Daha da önemlisi, bu bütçeyi nasıl bölmek istediğinizi dikkatlice planlayın. Belki blogunuz bugüne kadarki en güçlü aracınız olmuştur ve bütçenin %40’ını buna yatırmak istersiniz. Veya yeni bir e-Kitap veya çevrimiçi kurs geliştirmek için bütçenin %35’ini harcamak isteyebilirsiniz.

Start Up Pazarlama stratejinizin şu ana kadar çerçevesini belirlediniz. Şimdi yürütme kısmına geçin. Pazarlamanın planlaması ve yürütmesi aynı titizlikte profesyonelce yapılmalıdır. Nasıl mı? Bir sonraki yazımda.

‘‘Eğer büyümek istiyorsanız güzel bir fırsat bulmalısınız. Bugün eğer çok iyi bir şirket haline gelmek istiyorsanız çözebileceğiniz sosyal problemler üzerine düşünün.’’
Jack Ma, AliBaba’nın Kurucusu ve Başkanı

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.