Pazarlama ve Yapay Zeka

Yapay zekanın pazarlamacılar için veriye dayalı ve tekrar eden görevleri akıllıca otomatikleştirerek maliyetleri azaltabileceği ve geniş ölçekte tahminler yapma becerilerini geliştirerek geliri hızlandırabileceği öngörülüyor.

Geleneksel pazarlama teknolojisi, insanların makinelere ne yapacaklarını söyleyen talimat dizilerini kodladığı algoritmalar üzerine inşa edilmiş; ancak yapay zeka ile makine, kendi algoritmalarını tanımlama, yeni yollar belirleme ve pazarlamayı dönüştürmek için sınırsız potansiyeli ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir.

Yapay zekanın pazarlama alanındaki avantajlarına göz atın.

AI fütüristik bir kavram gibi görünebilir, ancak onu her gün yüzlerce olmasa da onlarca kez, büyük olasılıkla bilmeden kullanıyoruz. Amazon, Facebook, Google, Microsoft, Apple ve Netflix gibi başlıca markalar, makine öğrenimi, derin öğrenme, bilgisayarla görme, konuşma ve görüntü tanıma, doğal dil işleme ve doğal dil oluşturma dahil olmak üzere AI teknolojileriyle destekleniyor.

Hangi tür dizileri sevdiğimizi kim öğrenip bize benzerlerini öneriyor ki? Ya da Youtube’da izlediğin videoyu Instagram’da kim karşına çıkarıyor?

Yapay zeka, diğer sektörleri dönüştürürken ve nasıl öğrendiğimizi, iletişim kurduğumuzu ve tüketiciler olarak nasıl yaşadığımızı yeniden tanımlarken, şimdiye kadar pazarlamada yapay zeka yeniliklerinin aynı hacmi ve hızı görülmedi diyebiliriz.

Fazla miktarda veri, bilgi işlem gücünde üstel büyüme ve önde gelen teknoloji şirketlerinin yapay zekasının kullanılabilirliği, pazarlama sektörünü kesintiye uğratmak için risk sermayesi parasıyla birleşti. Pazarlamacılar tarafından yaygın olarak gerçekleştirilen zaman yoğun, veri odaklı görevlerin çoğu artırılıyor ve bazı durumlarda yapay zeka ile değiştiriliyor.

Yapay zekanın pazarlama alanındaki avantajları için blog yazımızı ziyaret edin.

Harekete geçen pazarlamacılar, işletmeleri ve kendileri için önemli ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı yaratma fırsatına sahip olur. AI, pazarlamacıların şunları yapmasını sağlar:

 • Gelir artışını hızlandırır
 • Geniş ölçekte kişiselleştirilmiş tüketici deneyimleri oluşturur
 • Maliyetleri düşürür
 • Kampanyalarda daha yüksek Yatırım Getirisi oluşturur
 • Pazarlama verilerinden daha eyleme dönüştürülebilir içgörüler elde eder
 • Tüketici ihtiyaçlarını ve davranışlarını daha doğru bir şekilde tahmin eder
 • Tekrarlayan, veri odaklı görevlere harcanan zamanı azaltır
 • Satış döngüsünü kısaltır
 • Pazarlama teknolojilerinden daha fazla değer elde edilmesini sağlar

Yapay zeka destekli pazarlama teknolojileri, kendi kendine çalışan, kendi kendini geliştiren otonom sistemlerin bilim kurgu vizyonuna asla ulaşamayabilirken, pazarlamada biraz yapay zeka üretkenliği, verimliliği ve performansı önemli ölçüde artırmak için uzun bir yol kat edebilir.

Pazarlamacılar yapay zekadan korkmak yerine onu benimsemelidir. AI, rekabet avantajı olabilir. Pazarlamacılara büyük bir güç sağlayabilir. Pazarlamacılar, yapay zeka pazarlamasında akıllıca otomatikleştirilmiş bir gelecek görüyor ancak pazarlamacıların yapay zekayı benimsemesi yavaş ilerliyor.

Toplam sayılar değişiklik gösterse de, yapay zeka ile ilgili her büyük rapor, görünüşe göre yıllık finansal etkisinin trilyonlarca olacağını kabul ediyor. Size birkaç istatistik vereyim:

 • McKinsey Global Institute, pazarlama ve satış üzerinde yapay zeka ve diğer analitiklerin yıllık 5,9 trilyon dolara kadar etki edeceğini tahmin ediyor.
 • PwC, 2030’a kadar küresel GSYİH’da tahmini %14’lük bir artışla yapay zekadan gerçek anlamda küresel bir etki görüyor, hem artan üretkenlik hem de artan tüketim sayesinde dünya ekonomisine toplam 15,7 trilyon dolar katkı sağlayacağını söylüyor.
 • Yalnızca 2021’de Gartner, yapay zeka artırma projelerinin dünya çapında 2,9 trilyon dolarlık iş değeri ve 6,2 milyar saatlik çalışan üretkenliği yaratacağını belirtiyor.
 • IDC, CRM’de yapay zeka tarafından yönlendirilen verimliliklerin bu yıl küresel gelirleri 1,1 trilyon dolar artırabileceğini ve sonuçta otomasyona kaybedilenleri geride bırakarak 800.000’den fazla net yeni işe yol açabileceğini belirtiyor.
 • COVID-19 salgını, işletmeler genelinde yapay zeka destekli dijital dönüşümü hızlandırdı. McKinsey’den yapılan ek bir araştırma, ankete katılan yaklaşık 2.400 iş liderinin %25’inin pandemi nedeniyle yapay zekayı benimseme oranını artırdığını söyledi.

Pazarlamada akıllı otomasyon çağı başladı ve çoğu pazarlamacı bunu biliyor. Ancak sektörün önünde çok iş var.

İleri görüşlü kuruluşlar, geliri hızlandırmak ve maliyetleri düşürmek için zaten AI kullanıyor. Bu süreçte ürünleri ve çalışanları için sürdürülebilir rekabet avantajları inşa ediyorlar. Ne yazık ki çoğu pazarlamacı, yapay zeka teknolojilerini anlamak, denemek ve ölçeklendirmek için yeterli eğitim, öğretim ve güvene sahip değil. Bir de şu var; her pazarlamacı ileri teknolojilerin kullanıldığı şirketlerde değil, ya da belki işin bir kısmında yer alıyor, kullanma şansına da sahip değil.

Her ne olursa olsun bunlar zamanı takip etme ve teknolojileri araştırıp öğrenmeye engel değil. Her pazarlamacı teknolojinin geldiği noktayı ve bunun pazarlamaya etkilerini takip etmeli ve kendini buna göre yeteneklerle donatmalı.

Çok iyi kodlanmış olsanızda versiyon güncellemelerinizi yapmadığınızda çalışmazsınız. Yazılımlar ve teknoloji insanın çok ötesinde zaten; buna yetişmek ya da anlayabilmek için her gün yeni güncellemeler alın.

“Skoru belirleyen sayılara odaklanmaktansa daha iyi kararlar aldırabilecek sayılara odaklanmalıyız.”
David Wamsley, Rosebud Communications CEO’su

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

Teşekkürler. Formunuz bize ulaştı.
Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.