İnsanların ve tüm iş yapış şekillerinin mobil olduğu çağımızda mobil uygulamaların önemi giderek artıyor. Özellikle perakende ve bankacılık sektörleri gibi insanlarla sürekli iletişim kurarak gelir arttıran sektörlerde mobil uygulamaların aktif kullanımı büyük gelir artışları sağlıyor. Peki mobil uygulamaların başarısı nasıl ölçülür?

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayan tüm harika özelliklere sahip harika bir mobil uygulamanız olabilir; ve gördüğünüz toplam indirme sayısı, kayıtlı kullanıcılar veya sayfa görünümleri oldukça etkileyici olabilir. Bu veriler, uygulamanızın nasıl performans gösterdiğini belirleyebileceğiniz veya kullanıcılarınızın davranışlarını analiz edebileceğiniz anlamına mı geliyor? Hiç değil… Bu sayılar elbette önemli göstergeler. Ancak, kullanıcılar uygulamanızı hemen silebilir veya nadiren kullanabilir, belki hiç kullanmayabilir. Kullanıcı etkileşiminin uygulamanızın ne kadar başarılı olduğunu belirleyen önemli bir rolü vardır; bu nedenle anlamlı verilere ulaşmak için bazı önemli pazarlama ölçütlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle, işletme modelinize ve uygulamanızın yaşam aşamasına göre ilgili ölçümleri kullanmak gerekiyor.

Uygulamanızın her döneminde farklı metriklere odaklanın

Temel performans göstergelerinizi bilmek ve bunları değerlendirmek için doğru metrikleri seçmek çok önemli. Uygulamanız henüz yeniyse, tüm bilgileri eyleme geçirilebilecek yanıtları yorumlamak zor olabilir. Bu nedenle uygulamanın her döneminde farklı metriklere odaklanmak verimlidir.

İlişkisiz ölçümlerden nasıl kaçınılacağından emin olmak için, mobil uygulamanız için iyi tanımlanmış KPI’lara odaklanmanız gerekiyor. Örneğin; benzersiz ziyaretçiler ve oturumlar gibi dönüşüm hunisi metriklerinin en üstünü izlemek, mobil uygulamanızın kullanıma başladığı ilk zamanlarda başarıyı ölçmeye başlamak için iyi bir yerdir. Ardından, dikkatinizi ziyaretçilerinizin dönüşüm oranlarına verebilirsiniz.

Aynı mantık mobil uygulama işletme modeliniz için de geçerli. Mobil uygulamanız reklamlara güveniyorsa, bir kullanıcının oturumlarını ölçerek uygulamanızda ne kadar zaman harcadığını izlemelisiniz. Uygulama içi satın alımlardan para kazanırsanız, uygulamanızda kullanıcıların en çok zaman harcadıkları ekranlara dikkat etmeniz gerekiyor. Veya bir marka yayınlayan kampanyaysanız, kullanıcı etkileşim ölçütlerine daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Tüm aktif kullanıcılar aynı mıdır?

İndirme sayılarınız artmaya başladığında, şimdi uygulamanızı indiren kullanıcıların kalıcı kullanıcılar olarak kaldığını analiz edebilirsiniz. Kullanım oranını takip etmek, trafiğinizi anlamak ve kullanıcı etkileşimini ölçmek için anlamlıdır. Ancak; akılda tutulması gereken bir şey var: kullanıcılarınızın ne kadar aktif olduklarını düşünmeniz gerekir. Peki kullanıcıları aktif tutmak için gerekli müşteri etkileşimini nasıl sağlamak gerek? Devamı için ziyaret edin: https://inomera.com/mobil-etkilesimle-musteri-bagliligi-ve-gelir-artisi/

Kullanıcılarınızın ne sıklıkla aktif oldukları 

Bu, kullanıcının uygulamanızı ilk kullanışı ve uygulamanızı ziyaret ettiği zaman dilimidir. Bu ölçümle müşterilerinize ne kadar çekici ve alakalı iletişim sağladığınızı görebilirsiniz.

Geliri hesaplamanın zamanı geldi

ARPU (Kullanıcı Başına Ortalama Gelir)= Belirli bir zamandaki toplam gelir üretimi / Belirli bir zaman dilimindeki toplam aktif kullanıcı sayısı

Kullanıcı Başına Ortalama Gelir, aktif kullanıcılarınızdan elde edilen gelirdir. Bu hesaplamalar, uygulamaya göre ve genellikle her ayda hesaplanan değişiklikleri gösterir. ARPU bir uygulamanın başarısını belirlemek için çok şey anlatabilir. Güvenilir ARPU verileri, ücretli pazarlama kanallarınızın bazıları için İndirme Başına Maliyet (CPI) hesaplamanıza olanak tanır ve mobil uygulamanıza ait pazarlama harcamalarının finansal sonuçlarını sunar.

Mobil stratejinizi belirlemek ve doğru mobil uygulama ve etkileşim platformu sağlayacak iş ortağı bulmak için danışmanlık alabilirsiniz. contact@marketingtodolist.com

Ağ pazarlama, milyonlarca sıradan insanı milyoner haline getirmiştir.
Robert Foster Bennet, Politikacı ve Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.