B2B alanda çalışan pazarlamacılar dijital çağa geçiş konusunda hiçbir isteksizlik göstermediler. Bire bir toplantılar, iş gezileri ve geleneksel çevrimdışı pazarlama taktikleri büyük ölçüde yerini dijital veya hibrit alternatiflere bıraktı. Genel olarak, tabela, basılı reklam ve fiziksel pazarlama taktikleri dijital çağda da yerini koruyacaktır, ancak çok yönlü bir dijital model işletmenizin bilinirliğini arttırmaya ve potansiyel yeni müşteriler bulmaya yardımcı olur. Dijital çağda başarılı B2B pazarlamanın en önemli noktası, dijital ve geleneksel pazarlama arasındaki mükemmel dengeyi sağlamaktır. Dijital B2B pazarlamanın gücü ve önemi artıyor, ancak 21. yüzyıl için tek etkili taktik olarak görülmesi gerekmiyor. Bütünsel bir yaklaşımı benimsemek, işletmenin hem geleneksel hem de dijital B2B pazarlamanın faydalarından yararlanmasını sağlar.

Bununla birlikte, başarı, işletme sahiplerinin ve karar verici kuruluşlarının her dijital değer kanalını keşfetmesine ve kabul etmesine bağlıdır. 

B2B PAZARLAMANIN DOĞASI

B2B pazarlamasının, geleneksel işletmeden tüketiciye birçok yönden farklılık gösterir. Ağırlıklı olarak, işletmeler arası satın alımlar mantığa, dikkatli araştırmaya ve analize dayanırken, tipik tüketici satın alımı duygularla motive edilebilir. Bir işletme alıcısı, güçlü bir yatırım getirisi potansiyeli ile daha çok ilgilenirken, günlük müşteri genel memnuniyete öncelik verir.

Özetlemek gerekirse, her B2B işlemi çeşitli düzeylerde önemli ölçüde daha fazla analiz, değerlendirme ve karar verme içerir. Ticari satın alımlar yapmak nadir olarak bir kişi tarafından yapılır. Genel olarak B2B satın alımlar işletme genelindeki yöneticiler ve paydaşlar arasında alınan kararlara göre yapılır.

B2B pazarlama alanında, üzerinde durmamız gereken asıl konu, ürünün mantığı ve özellikleri üzerine olmalıdır. Kişisel duygu büyük ölçüde denklemin dışındadır, bu nedenle hem alıcı hem de temsil ettikleri işletme için neyin önemli olduğunu dikkatlice düşünmeniz gerekir. 

Bu sebeple müşterinize, herhangi bir rakip firmadan daha iyi işler yapacağınızı göstermeniz gerekir.

B2B PAZARLAMA KANALLARI

B2B pazarlama kanalları, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak iki farklı kategoride incelenir. Her kanalın kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Çevrimdışı endüstriyel pazarlama kategorisi aşağıdaki kriterleri içerir;

 • B2B ticaret fuarlarına katılmak ve işletmeyi ayakta tutmak
 • Ağ oluşturma etkinliklerini organize etme veya bunun gibi etkinliklere katılmak
 • Televizyon ve radyo pazarlama
 • Konferanslar ve seminerler
 • Geleneksel basılı reklam ve yayın 
 • Tele-marketing

Yukarıdakilerin her biri hala B2B alanında değer taşıyor, ancak her durumda güçlerinin ve etkilerinin dijital çağda azaldığını gördük. Dijital B2B pazarlama, çevrimdışı pazarlamanın bir bütün olarak “yerini alamadı”, ancak yine de proaktif iş için kullanılmaya devam edildi.

Çevrimiçi (dijital) B2B pazarlama kanalı aşağıdaki kriterleri içerir;

 • İnternet sitesi
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Ücretli arama reklamcılığı (PPC)
 • İçerik pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Blog oluşturma ve müşterileri haberdar etme
 • E-posta pazarlama

Hem büyük hem de küçük işletmelerin emrinde her zamankinden daha çeşitli ve kolayca erişilebilen kanallar var. Bir B2B pazarlama stratejisinin başarılı olması için, her iki kanaldan da en etkili bileşenleri birleştirmesi gerekir.

Blog yazımızın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

İnsanların istediği şey, sevdikleri bir şeyi satın aldıklarında hissettikleri ekstra, duygusal bonustur.”
Seth Godin, Yazar

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.