Pazarlamacılar son iki yılda bir şey öğrendiyse, o da rekabetin arttığı, enflasyonun tırmandığı ve tüketicilerin her zamankinden daha fazla çevrimiçi zaman geçirdiğidir.

İşin güzel yanı, tüm pazarlama ortamının gelişmiş olması, hem büyük işletmelere hem de yeni kurulan şirketlere önemli maliyetlere katlanmadan da pazarda var olabilmenin yollarını dijital kanallarda sunmasıdır.

Peki bu kanallarda bir stratejiniz olmazsa başarılı bir marka varlığı gösterebilir misiniz? Hayır. Etkili bir pazarlama stratejisi oluşturma çabasından da önce nelere odaklanacağımızı bilmemiz gerekir ki stratejimizi doğru belirleyelim.

Gelin bu çerçevede B2B şirketler için etkili pazarlamanın temel özelliklerine göz atalım.

1.DEĞER ÖNERİSİ

Ürün ve hizmetlerin ticari amaçla satın alınması ve kullanılması, çeşitli düzeylerde onaylayıcıları, karar vericileri, etkileyicileri içerir. B2B’de bu değer zincirindeki her bir hedef kitleye hitap eden değer önerileri yaratmak ve bunları bu kitlelere iletmek B2B pazarlamacısının görevidir.

Örneğin, hizmetinizle ilgili olarak bir IT direktörüne söyleyeceğiniz şey ile şirketin CEO’suna söyleyeceğiniz şey farklılık gösterir. IT direktörü tüm teknik operasyonun başındaki kişi olarak işinin nasıl daha kolay şekilde yürüyeceğine, kullanılacak teknolojilerin yeniliğine, entegrasyon yeteneklerine vs. odaklıyken, CEO öncelikli olarak büyümeye odaklıdır. O, çözümün yatırım getirisinin ne olacağı ile daha çok ilgilidir.

2.BENZERSİZ SATIŞ ÖNERMESİ

Güçlü bir değer önerisi kadar önemli olan diğer şey benzersiz bir satış teklifidir. Çok az sayıda işletme gerçekten benzersizdir ve bu da alıcıların dikkatini çekmeyi zorlaştırabilir. Etkili B2B pazarlama, işletmenizi benzersiz kılan şeyleri ve alıcılar için neden benzersiz seçim olduğunuzu belirlemek anlamına gelir. Bu da öncelikle organizasyonunuzu diğerlerinden ayırmak için hem hedef kitlenizin hem de rakiplerinizin detaylı bir analizini gerektirir.

Farklılaşmak için bir ipucu vereyim; bugünün şirketlerinin pek çoğu kendinden, ne kadar iyi olduğundan, 1 numara olduğundan bahseder. Ancak bugünün tüketicisi ona ve topluma yaratacağınız fayda ile giderek daha çok ilgileniyor. Sizin başarılarınız elbette önemli ancak yaptıklarınızı ve söylemlerinizi değiştirirseniz ancak bu farklılaşmanızı sağlar.

3.MÜŞTERİ YOLCULUĞU

Müşteri yolculuğu, müşterinin ihtiyaçlarının karşılanmasını ve beklentilerinin karşılanmasını sağlamaktan çok daha fazlasıdır. Beklentilerden fazlasını yapmak ve müşterilerle markanın online ve offline her temas noktasında müşterilere iyi bir deneyim sunmak gerekir. Günümüz dünyasında müşteri deneyimi tüm satış, servis ve pazarlama çalışmalarının merkezindedir.

4.KULLANICI DENEYİMİ

B2B pazarlamadaki kullanıcı deneyimi sadece pratiklikle ilgili değil, alıcının gereksinimlerinin karşılandığı şıklık ve sadelikle ilgilidir. Bir web sitesinin, işletmelerin kolay, akıcı ve kendini bir bakışta anlatan bir dijital vitrini olması gerekir. B2B alıcılar da artık B2C alıcılar kadar iyi bir deneyim bekliyor ve B2B pazarı yüksek ölçüde e-ticarete taşınıyor. Dolayısıyla kullanıcı deneyimi yüksek web siteleri ve mobil uygulamalar B2B pazarlamada da büyük öneme sahip.

B2B pazarlamada bu noktaları atlamadan yapılan strateji, planlama ve uygulamaların başarısız olma ihtimali çok az. Her kampanya değerlendirmeler ve veri analizleriyle iyileştirilebilir.

Ancak değer önerinizi doğru belirlememişseniz, satış önermenizde güçlü değilseniz, müşterilerinizi haritalayıp tanımamışsanız, hedef kitlenizi iyi bilmiyorsanız ve iyi bir deneyim sunan bir web sitesine de sahip değilseniz gerçek potansiyelinizde bir başarı yakalayamayacağınız kesin.

Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bana mail yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Mailim: erengul.aydin@marketingtodolist.com

“Fiziksel bir dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6 kişi ile paylaşır.
Dijital dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6.000 kişi ile paylaşır.”
Jeff Bezos, Amazonun Kurucusu

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.