B2B pazarlama yazı serimizin ikincisinde B2B pazarlamada etkili olmak için önemli noktalardan bahsedeceğiz. Blog yazımızın ilkine Dijital Çağda B2B Pazarlama blogundan ulaşabilirsiniz.

Etkili bir pazarlama stratejisini tam olarak neyin tanımladığı, her işletme için ayrı ayrı belirlenmelidir. Bir pazarlama kampanyası, potansiyel müşteri oluşturma, marka bilinirliğini artırma, itibar yönetimi, dönüşüm oranlarını artırma gibi farklı özelliklere odaklanabilir.

Bununla birlikte, genel olarak B2B şirketler için etkili pazarlamanın belirli temel özellikleri vardır.

En önemli dört ana noktaya göz atalım.

1.DEĞER ÖNERİSİ

Ürün ve hizmetlerin ticari amaçla satın alınması ve kullanılması, çeşitli düzeylerde onaylayıcıları, karar vericileri, etkileyicileri içerir. B2B’de hiçbir ürünün nihai tüketicisi olamaz. Bu nedenle, değer zincirindeki her bir tarafa hitap eden çok seviyeli değer önerileri yaratmak ve bunları iletmek B2B pazarlamacısının görevidir.

2.BENZERSİZ SATIŞ ÖNERMESİ

Güçlü bir değer önerisi kadar önemli olan, benzersiz bir satış teklifidir. Çok az sayıda işletme gerçekten benzersizdir ve bu da alıcıların dikkatini çekmeyi zorlaştırabilir. Etkili B2B pazarlama, işletmenizi benzersiz kılan şeyleri ve alıcılar için neden benzersiz seçim olduğunuzu belirlemek anlamına gelir. Bu da organizasyonunuzu diğerlerinden ayırmak için hem hedef kitlenizin hem de rakiplerinizin detaylı bir analizini gerektirir.

3.MÜŞTERİ YOLCULUĞU

Müşteri yolculuğu, müşterinin ihtiyaçlarının karşılanmasını ve beklentilerinin karşılanmasını sağlamaktan çok daha fazlasıdır. Beklentilerden fazlasını yapmak ve müşterilerle markanın ile dijital ve offline her temas noktasında müşterilere iyi bir deneyim sunmak gerekir. Günümüz dünyasında müşteri deneyimi tüm satış, servis ve pazarlama çalışmalarının merkezindedir.

4.KULLANICI DENEYİMİ

Aynı şekilde, B2B pazarlamadaki kullanıcı deneyimi sadece pratiklikle ilgili değildir. Bu, alıcının gereksinimlerinin karşılandığı şıklık ve sadelikle ilgilidir. Bir web sitesi söz konusu olduğunda, işletmenizin basit, akıcı ve kusursuz bir dijital mağazası olması gerekir; bu, gereksiz karmaşıklık olmadan kullanıcıya web sitenizi kullanırken büyük ölçüde kolaylık sağlar. B2B alıcılar da artık B2C alıcılar kadar iyi bir deneyim bekliyor ve B2B pazarı yüksek ölçüde e-ticarete taşınıyor. Dolayısıyla kullanıcı deneyimi yüksek web siteleri ve mobil uygulamalar B2B pazarlamada da büyük öneme sahip.

B2B pazarlama uzmanlığımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Fiziksel bir dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6 kişi ile paylaşır.
Dijital dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6.000 kişi ile paylaşır.”
Jeff Bezos, Amazonun Kurucusu

E-Bültenimize üye olun.

İçeriklerimizi takip edin, pazarlama gözünüzü hep açık tutalım.

Teşekkürler. Formunuz bize ulaştı.
Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

İletişim ve kampanya duyuruları için Privacy Policy kabul ediyorsunuz.